19. 9. 2020

Jihlava dá kvůli sporům o kanály podnět k šetření policii i ÚOHS

Jihlava podá kvůli sporům o vypořádání majetku se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko podnět k vyšetřování policii kvůli podezření na trestný čin. Jednání se táhnou 2,5 roku, tlakem na svazek chce Jihlava dosáhnout rychlejšího postupu.

Další podnět proto podá finanční správě kvůli prověrce hospodaření, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli dřívějším výběrovým řízením svazku, případně dalším státním orgánům. Usnesení schválili jihlavští zastupitelé 29 hlasy.

Jihlava ze svazku vystoupila 31. prosince 2012, rozhodla o tom ještě o tři roky dříve. Město přesto doposud nemůže rozhodovat o ceně vody pro Jihlavany, nedostává nájem za užívání svých vodovodů a kanalizací a má problémy s dotacemi na modernizaci vodárenské infrastruktury. “Nabyl jsem dojmu, že bez razantních kroků se svého nedomůžeme,” řekl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) během dnešní čtyřhodinové debaty.

Předseda svazku a telčský starosta Roman Fabeš ČTK řekl, že se k postupu Jihlavy vyjádří až poté, co prozkoumá závěry jihlavského zastupitelstva. Zastupitelé dnes uváděli, že dostali dopis s vyjádřením, že je svazek připraven jednat.

Obě strany zaměstnávají právníky, spor řeší úřady i soudy, které přezkoumávají správní rozhodnutí. Právní zástupce Jihlavy Radek Ondruš zpochybnil i existenci svazku, protože prý při jeho založení možná nebyly splněny všechny náležitosti. Dnes schválené kroky vůči svazku mají být provedeny do konce června. Primátor uvedl, že v této lhůtě má ještě svazek šanci jednat.

Proti usnesení se stavěli hlavně opoziční zastupitelé za KSČM. Podle Ladislava Zadražila to je zastrašování i jiných obcí ve svazku, protože si řeknou: Pokud neutečeme, bude konec, míní.

Posun v jednáních podle Chloupka nenastal ani po personálních změnách ve vedení svazku i v čele jihlavské radnice, které nastaly po loňských komunálních volbách. “Doufali jsme, že po této změně to někam povede,” podotkl primátor. Náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS) uvedl, že ve sporu jde o majetek zhruba za dvě miliardy korun. Největším kamenem úrazu bude podle dnešní debaty zřejmě úpravna pitné vody v Jihlavě – Hosově.

Svazek vznikl v roce 1993, sdružoval 33 obcí. Po Jihlavě už ze svazku vystoupila i některá jiná sídla, na konci minulého roku i městys Luka nad Jihlavou. Starosta Viktor Wölfl dnes jihlavským zastupitelům řekl, že při jednáních o vyrovnání majetku se svazkem má městys stejné problémy jako Jihlava.

Zdroj: ČTK

20.5.2015 14.05, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4