21. 9. 2020

Jihlava a svazek obcí ukončili většinu sporů, vyřešit zbývá Hosov

Podpisem dohod ukončila v pátek Jihlava a Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) osmileté spory o vydání vodohospodářského majetku města. Jihlava ze svazku vystoupila na konci roku 2012. Své vodovody a kanalizace, včetně čistírny odpadních vod, by měla spravovat od příštího roku. Sporná zůstala otázka úpravny pitné vody v Hosově u Jihlavy, která patří do společného nedělitelného majetku.

“My jsme si řekli, že budeme dělat jeden krok za druhým. Teď jsme tři měsíce věnovali přípravě těchto dohod,” řekl novinářům předseda předsednictva svazu a starosta Telče Roman Fabeš. Předpokládá to, že se zástupci stran znovu sejdou a budou hledat řešení vztahů k úpravně vody, pokud to bude možné i mimosoudní.

Podle dohod dostane Jihlava kromě majetku vyplaceno od svazku 202 milionů korun. Dostane je poté, co krajský úřad potvrdí zastavení všech řízení týkajících se dřívějších sporů. Jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) předpokládá to, že tyto peníze město vloží do vodárenské infrastruktury. “Vždycky jsme o tom tak mluvili,” řekla ČTK.

Otevřené je podle primátorky zatím to, jestli část z těchto peněz dostane městská firma Služby města Jihlavy, která by nově měla městské vodovody a kanalizace provozovat. Městský podnik kvůli tomu bude potřebovat asi 40 až 50 milionů korun, aby mohl najmout lidi a koupit techniku, uvedla.

Vodohospodářskou síť v Jihlavě zatím provozuje jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). Dnešního podpisu dohod v Jihlavě se účastnil také předseda jejího představenstva Jindřich Král. VAS měla podle zveřejněné tiskové zprávy zájem s Jihlavou dál spolupracovat. Jihlavští zastupitelé ale tento týden dali přednost vlastní firmě. Král dnes řekl ČTK, že zatím není seznámený s filozofií města a že předpokládá další setkání s primátorkou.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

29.6.2020 0.32, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4