19. 7. 2019

Jez smrti, kde se loni topili čtyři lidé, získá záchranná lana i madla

Jez na Mlýnském potoce v Olomouci-Řepčíně, který loni stál život celkem čtyři lidi, bude podstatně bezpečnější pro ty, kteří se topícímu vypraví na pomoc. Píše o tom olomoucká mutace Mladé fronty Dnes.

Podle deníku se tak zvýší  naděje, že tonoucí přežije a záchranář nebude riskovat nad nezbytnou míru. Zatímco záchranná plovoucí podkova, která je u jezu už od loňska, je určená laikům, novinky budou sloužit profesionálům. Dvě ocelová lana i speciální stupačky se mají u jezu objevit do konce července. „Ve hře byly i varianty bez lana, ale jeho vázání by v případě potřeby byla ztrátačasu. Když se někdo topí, hrají roli vteřiny,“ podotkl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany z Nového Města nad Metují. Právě tamní odborníci na konci května testovali způsoby, jak u řepčínského jezu co nejúčinněji pomoci tonoucím. Poté zpracovali projekt. Ten nyní předali Povodí Moravy, které si testování objednalo a navržené úpravy během pár týdnů převede do reality. „Nová opatření rozhodně nejsou určená pro laiky. Pro ty je tam podkova. Tu mohou topícímu se člověku do vodního válce hodit. Nově navržené věci jsou hlavně pro hasiče,“ dodal Ptáček.

Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka má smysl jakákoliv další věc, která pomůže při záchranné akci. Novinku proto vítá i přesto, že olomoučtí hasiči mají speciálně vycvičenou potápěčskou jednotku a k dispozici i vybavení pro podobné účely. Povodí Moravy teď u řepčínského jezu zbuduje kotevní prvky pro dvě ocelová záchranná lana napnutá mezi břehy. „První lano bude umístěné těsně pod jezem ukotvené do betonových zdí vývaru. Sloužit má k zabezpečení zavěšeného záchranáře pohybujícího se ve vodním válci,“ popsala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Druhé lano se objeví asi 12 metrů pod jezem. Zapuštěné má být na pravém břehu do betonové zdi a na levé straně do ocelového nosníku zabetonovaném do patky. „Toto lano bude sloužit k zajištění záchranného člunu proti jeho vtažení do vodního válce pod jezem,“ doplnila Tomíčková. Současně budou do betonových zdí na obou březích instalována ocelová stupadla a madla, s jejichž pomocí by se záchrance dostal bezpečně do podjezí.

Ani jedna z loňských obětí řepčínského jezu nespadla do vody z lodě. První žena byla s dětmi na výletě na kolech a do vody skočila pro tonoucího syna. Oběti loňské květnové tragédie sice na výletě na raftech byly, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes -Olomoucký kraj, foto: www.raft.cz

 

12.7.2012 12.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4