22. 9. 2018

Jak vypadají Niagarské vodopády mimo sezónu?

Niagarské vodopády jsou jedním z nejznámějších turistických míst i pojmů. Ne každý je ale spatřil mimo turistickou sezónu, kdy jsou ještě částečně pokryty ledem. Spolupracovnice redakce portálu Naše voda tak ale učinila a my vám její fotografie nabízíme. Foto – klikni zde!

Jde o záběry z poloviny května letošního roku, kompletní fotoseriál si můžete prohlédnout v průběhu dne na facebookové verzi našeho portálu. Ten ukazuje vodopády jak z americké, tak kanadské strany, obě země jsou nad vodopády propojené mostem. Zajímavostí je, že zatímco kanadská strana využívá ojedinělou přírodní atrakci více k turistice a tato část okolí vodopádů je daleko více obydlena, americká strana je více přírodního charakteru, kromě základního turistického zázemí téměř bez civilizace, pokud tedy hovoříme o bezprostředním okolí vodopádů. České a moravské patrioty také může těšit, že navzdory své popularitě jsou Niagarské vodopády poměrně malé – jejich výška je „jen“ něco přes 50 metrů, což je například proti Pančavskému vodopádu (148 metrů) „nic moc“.

Niagarské vodopády je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Nejznámější z nich je „Podkova“ (Horseshoe Falls), jehož převážná část leží na kanadském území. Druhý, menší je „Americký vodopád“ (American Falls) a třetí, nejmenší „Nevěstin závoj“ (Bridal Veil Falls) – ty se nacházejí na území USA.

V celé oblasti v okolí vodopádů se nachází také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na americké straně stojí Fort Niagara. Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi, které se všechny jmenují stejně – Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používán pouze pro turisty, pochází z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárna stojí z kanadské strany, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenu na americké straně.

Během extrémních mrazů v lednu 2014 velká část vodopádů zamrzla. Pozůstatky lze, jak je vidno z fotografií, na vodopádech vidět do současné doby.

Naše voda a wikipedie, foto Naše voda – Jana Dobrovská

 

19.5.2015 7.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >