14. 7. 2020

Jak pomoci zabránit šíření račího moru

AOPK ČR právě vydala nový leták upozorňující na nebezpečí nákazy našich původních druhů raků patogenem račího moru. Leták a na něm zveřejněné postupy by měl pomoci v boji za záchranu především raka kamenáče, který je u nás zjištěn už jen na pouhých 48 lokalitách a stále ubývá. Informovala o tom AOPK na svém webu, která tak vyzývá k pomoci rybáře, ale i vodohospodáře či návštěvníky přírody v zabránění šíření moru.

Pro raka kamenáče se nyní připravuje záchranný program. V současné chvíli je nejpalčivějším problémem tohoto druhu právě račí mor, který přenášejí invazní nepůvodní severoamerické druhy raků. Bohužel se dá mor přenést z lokality na lokalitu například ve vlhkém bahně na podrážkách holinek, nebo na nedostatečně vysušeném rybářském náčiní. Proto je v boji s touto nákazou zásadní právě dobrá informovanost veřejnosti.

Onemocnění přenášejí nepůvodní severoamerické druhy raků, např. rak pruhovaný, rak signální nebo u akvaristů oblíbení rak mramorovaný či rak červený.

Původcem nemoci je plísni podobný mikroskopický patogen Aphanomyces astaci, který žije v krunýři raků. Do vody uvolňuje pohyblivé spory, pomocí kterých se šíří. Ty mohou přežívat ve vodě i řadu týdnů. Račí mor napadá výhradně raky a kraby, jiným živočichům neubližuje.

Dbejte, prosím, následujících doporučení, a pomozte tak naše raky zachránit:

1) V žádném případě nikde nevypouštějte nepůvodní druhy raků! Obdobně nebezpečný je i únik raků z akvarijních chovů či zahradních jezírek nebo i vypuštění vody plné spor račího moru z akvária do toku s výskytem původních druhů raků.

2) Nepřenášejte žádné raky mezi lokalitami. Platí i pro dobře míněné pokusy o „záchranu“ našich raků, kteří se zdají být ve špatné kondici nebo hynou. Mohou být nakaženi račím morem nebo jinou chorobou, kterou byste tak mohli zavléct do zdravé populace. Přenechte takovéto aktivity odborníkům.

3) Dezinfikujte preventivně rybářskou výstroj (horká voda, desinfekce a dokonalé vysušení), pokud se pohybujete mezi různými lokalitami. Pravidlem to musí být vždy v případě, že lovíte ve vodách s výskytem nepůvodních druhů raků (viz mapku) či pokud narazíte na hynoucí raky. rak říční rak bahenní

4) Mějte na paměti, že převoz ryb z kontaminovaných lokalit na místa s výskytem našich raků je vysoce riskantní.

5) Nikdy neodebírejte a nepřevážejte vodu z míst, kde se račí mor objevil. Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.

6) V případě podezřelého úhynu raků kontaktujte neprodleně zoologa místně příslušného pracoviště AOPK ČR (www.nature.cz, invaznidruhy@nature.cz) či Výzkumný ústav vodohospodářský (jitka.svobodova@vuv.cz). Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat v aplikaci BioLog do Nálezové databáze AOPK ČR.

7) Podrobné informace o rozšíření jednotlivých druhů raků najdete na portal.nature.cz/nd nebo vám je může poskytnout Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR)

Nový leták si můžte prohlédnout zde.

Naše voda

 

31.5.2019 10.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2