4. 7. 2020

25.5.2020 13.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace

IC na šumavské Vydře se omezeně otevře pro veřejnost v červnu

Souběžně s uvolňováním omezení přijatých v souvislosti s šířením koronaviru se postupně vrací život i do Infocenter Skupiny ČEZ, která jsou veřejnosti k dispozici ve vybraných elektrárenských lokalitách. Informoval o tom dnes Ota Schnepp, mluvčí skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

Do první vlny zpřístupňovaných center, kam se lidé za splnění přesně stanovených podmínek budou moci podívat už od června, patří také šumavské Infocentrum umístěné v budově malé vodní elektrárny Vydra. Až do odvolání bude možné provádět jen malé skupiny a pouze po předchozím objednání. Loni do soutěsky před soutokem Vydry s Křemelnou dorazilo více než 6 tisíc návštěvníků, do všech lokalit ČEZ v ČR pak 244 365 tisíc zájemců o industriální turistiku.

S platností od začátku června, téměř přesně po třech měsících nuceného pozastavení prohlídek, se veřejnosti otevírá Infocentrum Vydra. Expozice umístěné v malebné šumavské scenérii nad soutokem stejnojmenné řeky s Křemelnou seznamuje návštěvníky s dřevařskou a energetickou minulostí i současností malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila. Zájemci o exkurze se už nyní mohou přihlašovat prostřednictvím emailu nebo telefonicky, kontaktní údaje najdou na www.cez.cz/vydra

Infocentra Skupiny ČEZ byla uzavřena z důvodu zajištění bezpečnosti elektrárenských provozů a zdraví zaměstnanců i návštěvníků v úterý 3. března. Stalo se tak již v první vlně přijímaných protipandemických opatření.

„Absolutní prioritou samozřejmě i nadále zůstává bezpečnost našich provozů, zajištění výroby a dodávek elektřiny a zdraví našich zaměstnanců. Právě s ohledem na tyto body a současně při garanci splnění všech platných legislativních ustanovení jsme pro první vlnu zpřístupnění vybrali zatím pětici Infocenter. S ohledem na platná omezení a pravidla půjde ovšem o speciálně upravený režim prohlídek,“ říká Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ.

„Na Vydře bude zpřístupněno Infocentrum, prozatím ovšem pouze o víkendech. Speciální bude také režim prohlídek, zejména s ohledem na přísné hygienické podmínky. Mezi povinnosti návštěvníků bude patřit zejména desinfekce rukou po vstupu do infocentra, zakrytí nosu a úst po celou dobu trvání exkurze, udržování rozestupů a respektování pokynů průvodce. V tuto chvíli je také až do odvolání možné provádět malé skupiny, a to pouze po předchozím objednání,“ doplňuje konkrétní podmínky Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center ČEZ.  Energetická společnost vybaví všechny průvodce rouškami, rukavicemi a desinfekčními ubrousky na otírání exponátů a klik mezi prohlídkami. Ve zvýšené frekvenci bude také probíhat desinfekce mobiliáře a kontrola dodržování hygienických postupů v rámci úklidu Infocenter.

Vedle Vydry se od počátku června pro veřejnost otevírají také Infocentra u jaderné elektrárny Temelín a u přečerpávací elektrárny Dlouhých strání. Návštěvníky přivítají také Infocentrum věnované obnovitelným zdrojům energie umístěné v královéhradeckém Hučáku a Infocentrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice. V případě celkového příznivého vývoje situace v České republice se od července zvažuje rozšíření režimu prohlídek v uvedených lokalitách, případně otevření dalších Infocenter Skupiny ČEZ.

Více informací pro zájemce o exkurze bude průběžně k dispozici na www.cez.cz/infocentra

Technická turistika si v posledních letech trvale vydobyla místo v kalendářích Čechů. Podle statistik návštěvnosti Infocenter Skupiny ČEZ a energetických provozů ČEZ v České republice přijelo loni poznat různé formy výroby elektřiny celkem 244 365 lidí.

 

Věděli jste, že…

v loňském roce přivítala Infocentra a provozy ČEZ o 79 tisíc návštěvníků více než v roce 2009?

síť informačních center energetické firmy EDF ve Velké Británii navštíví ročně jen 60 tisíc lidí?

řeka Vydra vzniká na Modravě soutokem Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka?

první elektřina z vodní elektrárna Čeňkova Pila rozsvítila kašperskohorské žárovky na štědrý den roku 1912?

vodu k elektrárně vede 105 metrů nejprve kamenný náhon a na posledních 130 metrů ho vystřídají dřevěné vantroky? Tím je zajištěn 10,3 metrů vysoký spád.

vodní elektrárna Vydra využívající bývalého dřevoplavebního Vchynicko-Tetovského kanálu byla v roce 1939 zprovozněna jen jako průtočná? Do úplného provozu byla uvedena teprve po dokončení akumulační nádrže v lednu roku 1942.

historický plavební kanál voda opouští u tzv. vtokového objektu, který svádí vodu pod zem a podzemním přivaděčem o délce 3218 m vede do akumulační nádrže Sedlo – rezervoáru o objemu 67 tisíc m3?

díky celoročnímu provozu strojů je v hale vodní elektrárny Vydra stabilně vysoká teplota nespadající pod 20°C? Právě proto se zde výborně daří pěstovaným kávovým bobům.

 

Zdroj a foto: (MVE Vydra) ČEZ

 

25.5.2020 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2