24. 5. 2019

7.12.2018 9.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Hráze nakonec přece jen pokryje asfalt

Zatímco vedení Břeclavi očekávalo spokojené reakce lidí z plánované opravy hrází Dyje a jejich pokrytí asfaltovým povrchem, dostalo se mu odmítavé reakce. Možnost využít hráze jako cyklotrasy ve Staré Břeclavi narazila.

V podstatě v době, kdy už začala na hráz najíždět stavební technika, zvedla se vlna nevole a na sociální síti se objevil apel, ať lidé osloví vedení města, aby stavbě zabránilo. Lidem vadilo, že záměr počítá s nutností kácení. „V aleji Lipky v plánovaném místě stavební úpravy hráze je deset vzrostlých stromů, které spolu se současným travnatým povrchem koruny hráze vytvářejí specifickou přírodní atmosféru tohoto oblíbeného místa procházek obyvatel Staré Břeclavi. I přesto, že Povodí Moravy i město Břeclav potvrzují, že se s kácením těchto stromů nepočítá, lze se důvodně obávat, že při asfaltování hráze a s tím spojeným pohybem těžké techniky by pravděpodobně došlo přinejmenším k poškození stromů, které by zřejmě byly poté pokáceny,“ uvedl odpůrce akce Jakub Miklín.

Asfaltový povrch by podle něj i při zachování stromů nepříznivě působil na jejich růst, protože by omezoval prosakování vody, okolí by zejména v létě ohříval. Po městě chtěl, aby záměr přehodnotilo a od asfaltování upustilo. „Vyjádřit se všichni mohli před dvěma lety, když se o hrázích teprve uvažovalo,“ uvedl v reakci na vlnu kritiky místostarosta Jaroslav Válka. Podle starosty Pavla Dominika akce navazuje na předchozí úpravy hrází Dyje. „Od počátku bylo naší snahou spojit opravy hrází s možností využít jejich povrch pro cyklistickou dopravu,“ připomíná starosta. Změna by znamenala nové výběrové řízení.

Zdroj: regionální mutace Právo – jižní Morava – Vysočina (redakčně kráceno), ilustrační foto (Dyje u Břeclavi) Naše voda – Nina Havlová

 

 

7.12.2018 9.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2