18. 9. 2020

Hnízdění labutě zpěvné v Chropyni bylo letos znovu neúspěšné

Letošní hnízdění labutě zpěvné zvané Zpěvanka na Zámeckém rybníku v Chropyni na Kroměřížsku skončilo neúspěšně, stejně jako loni. Podle ornitologů jde o jediné místo v zemi, kde pár labutí zpěvných dosud zahnízdil, poprvé v roce 2017. Začátkem května se mu vylíhla dvě mláďata, ale obě uhynula. Navíc záhadně zmizel partner Zpěvanky, který je od loňska označen kroužkem a krčním límcem, sdělil ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

“Labuť Zpěvanka zasedla na hnízdo s vejci již koncem dubna a samec hlídkoval v okolí. V té době zahnízdil na Zámeckém rybníku v Chropyni i pár husic nilských, který měl sedm mláďat. U tohoto páru se 5. května objevilo jedno mládě labutí zpěvných,” uvedl Šafránek.

Mládě se Zpěvance ztratilo už loni, ale díky všímavým lidem se je podařilo vrátit labutím rodičům. “Letos se ale ztracené labuťátko přidalo k páru husic s mláďaty, a tak je nebylo možné odchytit. Navíc byla velká šance, že se mládě vrátí k labuti Zpěvance, která v té době vodila další mládě na stejném rybníce. To se však nestalo a mládě zmizelo a po několika dnech se ztratilo i druhé mládě, které vodila samice. Zpěvanka tak zůstala bez mláďat i bez samce. Ornitologové netuší, zda rodinu opustil, což je málo pravděpodobné, nebo uhynul,” uvedl Šafránek.

Zpěvanka je první a jedinou labutí zpěvnou, která zahnízdila v České republice. “Všechna její hnízdění byla doprovázena úhyny mláďat. Pouze jediné její mládě úspěšně opustilo rodnou Moravu a bylo zjištěno v jižním Polsku. Od té doby ale o něm nejsou žádné zprávy,” doplnil ornitolog.

Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy, v České republice se občas objevují v době tahu nebo vzácně zimují. Výjimkou je právě samice labutě zpěvné, která se již 13 let celoročně zdržuje převážně na střední Moravě. Její oblíbené rybníky jsou v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Labuť byla okroužkována v lednu 2006 na zimovišti v Německu jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, je pro ornitology záhadou.

Od labutí velkých se labuť zpěvná liší žlutě zbarveným zobákem. Zámecký rybník v Chropyni je národní přírodní památkou a je výjimečný i tím, že je jediným hnízdištěm racků černohlavých a zrzohlávek rudozobých na střední Moravě. Ještě nedávno na něm hnízdily také kriticky ohrožené potápky černokrké. Na ostrově rybníka hnízdí i jedna z největších kolonií racků chechtavých na Moravě.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Martin Vavřík – Vlastní dílo

27.5.2020 8.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4