20. 8. 2019

Hejtman Řihák požádá armádu o pomoc při zabezpečení rybníka v Říčanech

Velké nebezpečí pro okrajové části Prahy v jihovýchodní části města představoval během letošních povodní Mlýnský rybník v Říčanech. Ten vlivem silných dešťů přetekl, hrozilo protržení hráze a nekontrolované přelití vody do Říčanského potoka. Záplavová vlna by pak postupovala dále říčkou Rokytkou do Prahy.

Během povodní proto vedení města Říčany nechalo vybudovat nouzovou cestu pro vodu. Následně pak Říčanští Mlýnský rybník částečně vybagrovali a vybudovali část nové provizorní hráze. To vše přibližně za 1,3 milionu korun od magistrátu hlavního města Prahy.

„Přijel jsem se podívat, co bude s Mlýnským rybníkem dál. Je nyní nutné propojit vybagrovanou část rybníka s bezpečnostním přelivem. O pomoc při řešení této krizové situace chci požádat ženijní vojsko z posádky Rakovník,“ řekl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák, který ve čtvrtek do Říčan zavítal v rámci svých cest po středočeských obcích poškozených při nedávné povodni.

„Na pokyn Prahy jsme Mlýnský rybník už nenadržovali. Nyní je ve stavu, kdy nutně potřebuje opravit. A to především odbahnit a následně utěsnit hráze, aby v budoucnu již nedošlo k průsakům. Během povodní jsme samozřejmě byli ve spojení i se středočeským krizovým štábem. Na jejich pokyn jsme problém přetékajícího rybníka řešili s Prahou, pro níž představoval bezprostřední nebezpečí,“ informoval hejtmana starosta Říčan Vladimír Kořen. Odbahnění a oprava Mlýnského rybníka by podle říčanského starosty měla stát přes 80 milionů korun. Město peníze na opravu nemá. Bude usilovat o přímou pomoc od Vlády ČR v rámci odstraňování povodňových škod nebo o dotaci z fondů Evropské unie.

Středočeský hejtman přislíbil říčanským, že je podpoří v jejich úsilí sehnat peníze na opravu Mlýnského rybníka. „Již jsem mluvil se zastupujícím primátorem Prahy Tomášem Hudečkem, kterému jsem poděkoval za rychlou pomoc v kritické situaci. Současně jsem mu slíbil, že Středočeský kraj Praze vrátí peníze, které dala za provizorní opravu rybníka v Říčanech,“ uvedl hejtman Josef Řihák.

Naše voda

 

14.6.2013 10.30, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1