20. 5. 2019

5.12.2018 8.58, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Fotoreportáž: Želnavský smyk a Schwarzenberský kanál VLS

Takzvaný Želnavský smyk, spojující Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou bude obnoven. Práce na jeho opravě zahájily Vojenské lesy a statky ČR (VLS), dokončeny by měly být na jaře 2021.

Více než 3 a půl kilometru dlouhý úsek šumavské technické památky opraví VLS v rámci společného projektu s Lesy ČR a rakouským obecním spolkem Tourismusverband Böhmerwald.

SCHWARZENBERSKÝ KANÁL A ŽELNAVSKÝ SMYK PŘED OPRAVOUSCHWARZENBERSKÝ KANÁL A ŽELNAVSKÝ SMYK PŘED OPRAVOU
Autor: Nina Havlová

Oprava je součástí společného česko-rakouského projektu spolufinancovaného z evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG V-A Rakousko – Česká republika a jeho cílem je zachovat a zlepšit stav přírodního a kulturního dědictví Schwarzenberského plavebního kanálu a také rašeliniště Bavorské nivy na rakouské straně.

Želnavský smyk, často nazývaný také jako Novopacký smyk, je historické vodní dílo vybudované společně se Schwarzenberským kanálem.  Z něj se odděluje na hranici NP Šumava v místě zvaném Klápa a odvádí vody do Vltavy u dnešní Nové Pece. Tři a půl kilometru dlouhá vodní cesta má dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky, aby po ní bylo možné plavit celé kmeny stromů. V historii umělým plavebním kanálem lesníci dopravovali dříví směrem k Vltavě, po níž jej plavili až do Prahy.

Oprava a obnova historického kanálu Želnavský smyk je součástí společné spolupráce VLS s Lesy ČR a rakouskou organizací cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald. Vedle této vodní cesty by v rámci projektu, jehož strategickým partnerem je také Správa Šumavského národního parku, měl být obnoven také další úsek Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až po státní hranici. „Stejně jako naši partneři chceme zhodnotit kulturní památku mezinárodního významu, zpřístupnit ji veřejnosti a pokračovat ve spolupráci s Rakouskem. Proto navazujeme na již úspěšně dokončený mezinárodní projekt a do roku 2021 opravíme další úsek Schwarzenberského plavebního kanálu i část koryta Otovského potoka a toku Světlá. Podél dosud nepřístupné části kanálu i Otovského potoka postavíme také 700 metrovou přístupovou komunikaci,“ uvedly již dříve k akci VLS..

Celkem si rozsáhlá investiční akce do šumavské národní kulturní památky vyžádá náklady ve výši bezmála 88 milionů korun, velkou část z nich pokryje dotace přeshraničního programu INTERREG V-A Rakousko- Česká republika, kterou partneři projektu získali. Část prostředků půjde do přeshraniční podpory turistického ruchu v tomto regionu společně s rakouskou organizací cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald. Destinační management projektu by tak měl společně se soustavou palebních kanálů podporovat návštěvnický zájem také o nedaleká rašeliniště Bavorské nivy.

Podle VLS jde také o propagaci společného přírodního a kulturního dědictví, kterou propojuje společné téma vody, které je v době dnešní klimatických změn velmi aktuální. V tomto smyslu je tato investice sekundárně také součástí našich snah o zvýšení biodiverzity spravovaných území zadržováním vody v krajině. VLS  jsou vedoucím partnerem celé akce, jde zatím o největší investiční akci svého druhu, kterou státní podnik bude realizovat, přesto pevně věřím, že s pomocí všech partnerských stran dokončíme společně obnovu této významné kulturní památky včas a podle plánu,“ dodal projektový manažer akce Tomáš Vydra.

Krátký videorozhovor s ním si můžeme poslechnout v rubrice „Video dne“ v pravé části home page portálu Naše voda

Naše vodo, foto, fotoseriál a videorozhovor Naše voda – Nina Havlová

5.12.2018 8.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2