30. 5. 2020

Fotoreportáž: Vylovený rybník Musík v zimě

Rybníky v naší krajině navštěvuje veřejnost obvykle v létě jako lokality ke koupání v přírodě nebo jako turisticky atraktivní místa, případně na podzim v rámci výlovů. Jedinečnou atmosféru mají však rybníky také v zimě, což přibližuje portál Naše voda v aktuální fotoreportáži. Foto – klikni zde!

Konkrétně jde o rybník Musík – největší rybník na Sedlčansku ve Středočeském kraji, který leží v blízkosti obce Dublovice a jehož rozloha činí téměř 50 hektarů. Letos koncem října proběhl výlov tohoto rybníku, a jeho hladina je tak v současné době níže než obvykle. Díky tomu je možné procházet se po jinak zatopené části rybníku a pořizovat záběry, které by za normálních okolností musel našinec pořizovat z vody.

Rybník založil velmi pravděpodobně v 16. století veřejnosti asi nejznámější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan, který na Sedlčansku strávil poslední roky svého života. Stopy Krčínova působení nacházíme v regionu na řadě dalších míst (například vodní tvrz Křepenice), fotoreportáž o nich bude dalším pokračováním fotoreportáže o rybníku Musík. Ten je napájen stejnojmenným potokem Musík, který do rybníku vtéká a také vytéká. Kromě chovu ryb je rybník Musík také přírodním koupalištěm.

Pokud zvolíme jako jednu z možných tras do Dublovic silnici druhé třídy 119 přes Nový Knín, můžeme se pokochat pohledem na Vltavu z jednoho ze tří mostů vedoucích přes Slapskou přehradu kolem přístaviště u osady Cholín. Most z roku 1956 se původně jmenoval Fučíkův, stojí na 36 metrů vysokých pilířích, hloubka vody pod mostem je 27 metrů a ve Vltavě v těchto místech podle dobových svědectví plavali ještě v 70. letech minulého století půlmetrákoví sumci. I dnes poskytuje výhled z mostu na řeku a okolní vrchy atraktivní vizuální zážitek, my jsme například měli to štěstí pozorovat mrazem ojíněné lesní porosty a mlžný opar osvětlený ranními paprsky slunce.

Celou fotoreportáž si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

4.12.2016 15.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31