31. 5. 2020

22.5.2020 12.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Fotoreportáž: Věžický rybník (CHKO Český ráj) a jeho okolí

Věžický rybník jako největší z Podtroseckých rybníků s plochou zhruba 9 hektarů je obvykle doporučován ke koupání a rekreaci. Možná lepší možností je ale vydat se (nejen) kolem něj na procházku či výlet, což učinil i portál Naše voda a zájemců o něj nabízí krátkou fotoreportáž.

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Lokalita se nachází v severozápadní části CHKO Český ráj na Turnovsku a je součástí přírodní rezervace Podtrosecká údolí, která vznikla v roce 1999 a zahrnuje mimo jiné údolí Žehrovky nebo Rašeliniště Vidlák. Hlavním předmětem ochrany je nejrozsáhlejší komplex mokřadních biotopů na území Českého ráje. Území zahrnuje rybníky a vodní toky v kaňonovitých údolích, které jsou lemované pískovcovými skálami. Mezi rybníky se nacházejí květnaté louky, což jsou velmi bohaté biotopy, na nichž žije několik druhů chráněných motýlů. V oblasti je několik menších puklinových pramenů, které umožnily vznik nivních rašelinných půd, na které jsou vázaná vzácná společenstva rostlin. Území, zahrnující unikátní kaňonovitá údolí v kvádrových pískovcích, je cenné i z hlediska geologického a geomorfologického a je řazeno mezi geologické lokality národního významu

Zhruba pětikilometrovou trasu můžeme zahájit cestou od parkoviště Věžický rybník – rozcestí, v jehož blízkosti (zhruba 50 metrů) se nachází jedna z několika místních studánek – již zmiňovaná „Prdlavka“, přičemž tabulky u všech z nich hlásají, že jde o pitnou vodu. Vydat se lze i po trase Naučné stezky Podtrosecká údolí, která vede z Borku pod Troskami na zříceninu hradu Trosky a je dlouhá zhruba 8 kilometrů. My jsme ale zvolili trasu kolem Věžického rybníku a dále lesem k replice hradiště Semín, ovocnými sady do osady Semín a Podsemínskému mlýnu, a zpět údolím Žehrovky na výchozí parkoviště. Cesta je to kratší, pestrá, nejprve s výhledy na skály kolem Věžického rybníka a poté s výhledy na Trosky.

Soustava osmi podtroseckých rybníků byla vybudována pravděpodobně v 16. století jako opatření k hospodářskému využití oblasti, zdroje vody pro ně dodávají Želejovický potok, Jordánka a Žehrovka. Věžický rybník a rybník Vidlák jsou známé především z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, Věžický rybník pak můžete vidět i v pohádkách Princ Bajaja, Zlatá princezna a Máj.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

22.5.2020 12.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31