18. 9. 2020

8.7.2020 8.29, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Fotoreportáž: Revitalizované rašeliniště Pernink

Jak už portál Naše voda informoval, státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) obnovil ve spolupráci s přírodovědci v rámci projektu „Vracíme vodu lesu“ rašeliniště mezi obcemi Pernink a Abertamy v Karlovarském kraji. Z lokality vám nyní nabízíme krátkou fotoreportáž.

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Místo je totiž volně přístupné, zájemci mohou zvolit buď krátkou procházku po povalovém chodníčku, nebo se vydat hlouběji do prostor rašeliniště – pokud jsou ovšem vybaveni dobrou obuví a pokud jsou příznivé klimatické podmínky. Setkat se pak mohou s řadou chráněných vzácných druhů hmyzu, rostlin a dalších živočichů.

Stáří Perninského rašeliniště se odhaduje až na 12 000 let, jeho mocnost před zahájením těžby pravděpodobně dosahovala 7 m. Perninské rašeliniště bylo významnou botanickou lokalitou, jediným místem na Karlovarsku, kde se vyskytovala velmi vzácná klikva maloplodá a keřík rojovník bahenní. Výskyt těchto druhů s těžbou zanikl, ale ostatní vegetace se v typické podobě dochovala v nevytěžené severní části ložiska. Zde dosahuje rašelina mocnosti až 4,5 m.

Realizace revitalizačního projektu byla zahájena 1. 8. 2018 a vyžádal si náklady téměř 8 milionu korun. Výsledkem je regenerace 66 hektarů rašeliniště, těžené plochy a okolního odvodněného území. Práce byly kvůli ochraně citlivých druhů ptáků termínově omezeny a na základě výsledku výběrového řízení je provedla firma Kavina Jaroslav – Ekologické stavby. Projekt připravilo sdružení Ing. Zuzany Maceškové, Ing. Ivana Forejta a Ing. Jiřího Oboznenka. Investorem celé akce byly Lesy ČR, konkrétně Krajské ředitelství Karlovy Vary. V důkladně odvodněném rašeliništi byly provedeny rozsáhlé vodohospodářské a terénní úpravy, jejichž cílem je zadržení a zpomalení odtoku srážkových vod. Odtok vody hlubokým obvodovým kanálem byl zpomalen pomocí přehrážek. Všechny příkopy uvnitř těžebny byly zahrnuty. Celkem bylo zbudováno 390 přehrážek třech typů a 2 kamenné vzdouvací objekty a bylo zahrnuto 2,7 km příkopů. V celé ploše rašeliniště byla vytvořena kaskáda nízkých valů z rašeliny, zpomalujících povrchový odtok srážkové vody a podporujících zasakování. Byly obnoveny již zazemněné tůňky a vyhloubeno pět nových.

Lesy ČR, Arnika, dokumentární foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

8.7.2020 8.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4