8. 7. 2020

10.5.2019 9.10, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Fosfor mizí, bez něj uživí planeta jen sedminu obyvatel

V Evropě byl fosfor zařazen na listinu 20 kriticky ohrožených nerostných surovin a už nyní se začíná projevovat jeho nedostatek. Připomíná to mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Spotřeba fosforu roste a společně s tím roste i jeho cena. Navzdory tomuto faktu se s touto surovinou velmi plýtvá. S klimatickou změnou, dlouhotrvajícím suchem a nedostatkem vody způsobuje velké množství fosforu problémy především vodohospodářům. Do řek se dostává ve velkém množství prostřednictvím odpadních vod z měst i obcí a splachů z uměle hnojených polí. Představuje hlavní živinu pro sinice a jednu z hlavních příčin eutrofizace vody. Pětileté období sucha v České republice výrazně umocnilo nežádoucí účinky fosforu na vodní ekosystémy. Tato situace však přináší i řadu příležitostí.

Problematice fosforu se budou věnovat přední čeští a rakouští odborníci z oblasti vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí na konferenci „Fosfor – aktuální otázky a řešení“. Ta se uskuteční 14. 5. v hotelu Rakovec v Brně. Na konferenci, kterou organizuje státní podnik Povodí Moravy, nebudou chybět zástupci univerzit a odborných institucí, jaké jsou např. Vienna University of Technology, University of Natural Resources and Life Sciences, European Sustainable Phosphorus Platform, státních podniků Povodí, Akademie věd ČR, České fosforové platformy a dalších.

Lidstvo si velmi pozvolna začíná uvědomovat, že známé zdroje fosforu budou brzy vyčerpány. Poté ho v půdě bude méně a méně. Podle výpočtů bude Země bez fosforu schopná uživit pouze jednu miliardu obyvatel. Na čistírnách odpadních vod v současnosti dokážeme fosfor srážením eliminovat a vyhodit. Jenže je nezbytné ho umět zachytit a vrátit zpět do výroby a zemědělství.  Hlavními tématy budou nejen otázky vztahu fosforu, zemědělského hospodaření a nakládání s potravinami, ale také způsoby efektivnějšího a šetrnějšího nakládání s fosforem s cílem omezit jeho emise. Na některých příkladech budou představeny také možnosti recyklace fosforu.

Tato akce je v rámci projektu „Udržitelné hospodaření s fosforem“ kofinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Interreg V-A Rakousko-Česká republika. Projektovým partnerem pro Povodí Moravy  je  Úřad zemské vlády Dolního Rakouska – Odbor vodohospodářský.

Vstup pro novináře pouze po předchozí akreditaci na chmelar@pmo.cz.

Zdroj: PMO, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

10.5.2019 9.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2