22. 7. 2019

Experti: Těžba vápence u Hvozdečku by mohla ohrozit podzemní vody

Případná těžba vápence ve Hvozdečku na Olomoucku by podle posudku České geologické služby (ČGS) mohla mít negativní vliv na kvalitu podzemních vod v této významné krasové oblasti. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto zastavilo přezkumné řízení zaměřené na rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v roce 2017 už podruhé kontroverzní projekt těžby vápence odmítl.

ČTK informaci získala ze zveřejněných dokumentů v databázi EIA. Proti záměru švýcarské firmy Agir těžit vápenec ve Hvozdečku se postavili lidé z okolních obcí i zástupci samospráv.

První nesouhlasné stanovisko k projektu těžby vápence ve Hvozdečku vydalo hejtmanství v roce 2016, v následujícím roce ale jeho rozhodnutí zrušilo MŽP. Krajský úřad pak v říjnu 2017 projekt firmy Agir znovu odmítl. Švýcarská společnost se tehdy odvolala. MŽP následně v usnesení o zahájení přezkumu upozornilo, že hejtmanství v říjnu 2017 při vydání závazného stanoviska, které sehraje důležitou roli při rozhodování báňského úřadu o povolení těžby, řádně nezjistilo stav věci.

MŽP ale v závěru loňského roku nakonec dospělo k závěru, že nesouhlasné stanovisko krajského úřadu není v rozporu se zákonem a přezkumné řízení zastavilo. Svůj verdikt opřelo i o posudek ČGS, podle kterého by po dobu těžby vápence hrozilo riziko kontaminace spodních vodzejména ropnými látkami. Jejich případný únik hluboko do krasového prostředí by podle posudku nebylo možné zlikvidovat. “Mohlo by dojít k výraznému dlouhodobému poškození vodního zdroje Čerlinka,” stojí v usnesení MŽP.

Riziko kontaminace by podle odborníků bylo i po ukončení těžby v lomu Hvozdečko, a to kvůli případnému ukládání i malého množství nebezpečného odpadu nebo chemických látek v jeho prostoru. “Sanaci případné kontaminace shledává odborný posudek ČGS extrémně ekonomicky i techniky náročnou,” upozornilo MŽP.

Investor už dříve předložil zprávy odborných firem, podle kterých pod plánovaným dobývacím prostorem nehrozí hluboké krasové proudění podzemní vody. Naopak krajský úřad své zamítavé stanovisko k projektu zdůvodnil zejména nepříznivým vlivem lomu na hydrogeologické poměry v krasové oblasti, kde je podle expertů jedna z největších nádrží podzemních krasových vod v Českém masivu. Těžba vápence by mohla snížit kvalitu podzemních vod, které slouží jako zdroj pitné vody pro Olomoucko.

Švýcarský investor plánuje v lomu Hvozdečko ročně těžit až 40.000 tun vápence. Přilehlými obcemi by měly projíždět v průměru dva nákladní automobily za hodinu, zatímco nyní po tamních silnicích jezdí velmi málo těžkých vozidel. Na dopravním zatížení regionu by ale doprava vápence měla podle firmy Agir jen malý podíl.

Lidé v okolních obcích se obávají změny rázu krajiny a nadměrného hluku. Podle autorů internetové petice, kterou podepsalo téměř 2500 lidí, by těžba vápence měla devastační vliv na rekreační charakter krajiny s krasovými jevy.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Těžba vápence u Úpohlav v Polabí: wikimedia commons,Juan de Vojníkov

7.2.2019 8.16, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4