22. 5. 2019

26.11.2018 9.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Experti prověří, jestli může přehrada zničit lázně i kras

Lázně v Teplicích nad Bečvou i správa Zbrašovských aragonitových jeskyní mají značné obavy z vlivu plánované přehrady Skalička. Připomíná to olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES, s tím, že Povodí Moravy si proto zadá studii, která zjistí, nakolik může stavba nádrže okolí ovlivnit.

Rozhodla o tom meziresortní pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Resorty tak reagují na alarmující odborné studie, které varují před tím, že vodní dílo s trvalou vodní hladinou může negativně ovlivnit kvalitu minerálních vod v Hranickém krasu. Doplatily by na to lázně v Teplicích nad Bečvou, Zbrašovské aragonitové jeskyně i nejhlubší zatopená jeskyně světa Hranická propast.

„Aktuálně je dohodnuto zadání v první řadě hydrogeologické studie, která se bude možnými vlivy na změny ve vodním režimu zabývat,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Jak dodala, následovat by pak měla i analýza, která bude řešit všechny možné dopady stavby díla. „Cílem analýzy je výběr nejvhodnější varianty. Studie bude zadávat ministerstvo zemědělství, konkrétně Povodí Moravy,“ doplnila Roubíčková.

Vodní dílo u Teplic nad Bečvou se plánuje od roku 1997 jako klíčové opatření proti povodním, v poslední době se o něm mluví také jako o řešení pro stále častější období sucha. Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity ale upozornili, že trvalé zaplnění díla vodou a navýšení hydrostatického tlaku bude znamenat nevratné změny v režimu minerálních vod i v jejich kvalitě. „Skalička ovlivní hydraulické poměry v oblasti. Její hladina má dosahovat dvaceti metrů, což jsou tři atmosféry, tedy strašně moc. Takový tlak urychlí průtoky vody v podzemí a ta tak nestihne mineralizovat,“ vysvětlil jeden z autorů studie, geolog Milan Geršl.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto: Mendelova univerzita Brno

26.11.2018 9.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2