16. 7. 2020

EU by mohla slevit z požadavků na uspořádání rybolovu po brexitu

Při dalším kole vyjednávání o podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií po brexitu by Evropská unie mohla příští týden slevit ze svých požadavků na rybolov v britských vodách, píše dnes agentura Reuters, která se odvolává na nejmenovaného evropského diplomata. Pokud by se tak stalo, šlo by o první zásadní ústupek EU v debatách s Londýnem po brexitu.

Právo na rybolov v britských vodách je jedním z hlavních sporných bodů ve vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem. Zatímco EU požaduje, aby rybáři z unijních zemí měli stále možnost lovit v moři v blízkosti Británie bez zásadních omezení, Británie s tímto uspořádáním není spokojena a po uplynutí přechodného období na konci roku 2020 hodlá vystupovat jako samostatný přímořský stát, který bude mít nad svými vodami a rybolovem kontrolu.

Podle evropského diplomata se ale nyní objevují náznaky, že by obě strany mohly dospět k dohodě a EU se bude snažit při jednáních příští týden dosáhnout kompromisu: “Budeme se zabývat možným pozměněním naší maximalistické pozice… Je jasné, že stávající podmínky nelze udržet, a proto je zkusíme zúžit,” řekl agentuře Reuters.

Rybolov je jedním z klíčových sporných bodů, které blokují debatu o partnerských vztazích mezi EU a Británií. Ta EU letos opustila a nyní se na ni až do konce roku 2020 vztahuje přechodné období, které má sloužit k dojednání nové dohody upravující vzájemné vztahy v řadě oblastí. Zatím ale v tomto ohledu nedošlo k větším výsledkům, situaci nepřispívá to, že jednání se kvůli koronaviru uskutečňují pouze prostřednictvím videokonferencí. EU varovala, že pokud na jednání příští týden nedojde ke změně dynamiky, ocitnou se strany v patové situaci. Londýn totiž opakuje, že nehodlá využít svého práva a požádat o prodloužení přechodného období.

Téma rybolovu je citlivé především pro Francii, uvádí Reuters. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová připomněla, že jakékoliv ujednání mezi unií a Británií bude vyžadovat souhlas všech členských států a podle ní není důvod, aby EU svůj postoj k otázkám rybolovu měnila. Zároveň sdělila, že Paříž ráda zváží jakýkoliv nový návrh Londýna.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Ra Boe – selbst fotografiert DigiCam C2100UZ

27.5.2020 8.12, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2