9. 8. 2020

16.7.2020 13.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Entomologové se zemědělci zakládají biopásy a studují jejich vliv na hmyz

Jednou z efektivních cest, jak navrátit prospěšný hmyz do české zemědělské krajiny, je nabídnout mu prostor a zdroje nutné pro život. Entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze společně se zemědělci proto letos zakládají na území hlavního města 60 hektarů nových nektarodárných biopásů několika typů.

„Úbytek včel a dalších opylovačů v naší krajině sledujeme dlouhodobě. Zásadní pomocí pro ně by bylo udržet přítomnost kvetoucích rostlin v biopásech po celé léto,“ uvedl vedoucí týmu ekologie hmyzu Michal Knapp. „Grant hl. m. Prahy na založení biopásů a spolupráce s vědci nabízejí jedinečnou příležitost vyzkoušet nové bylinné směsi a způsoby ošetřování na území metropole, kde je jinak nabídka dotací velmi omezená,“ dodal Petr Řebíček, jednatel zemědělské firmy VIN AGRO s.r.o.

Projekt podpořený dvěma granty poskytne informace o tom, jak vytvořené biopásy podporují diverzitu bezobratlých a jimi poskytované ekosystémové služby. „Ekosystémové služby jsou benefity, které bezobratlí poskytují zemědělcům a mohou mít pozitivní dopad na výnos pěstovaných plodin. Je to např. opylování, predace škůdců a semínek plevelů, či dekompozice organické hmoty v půdě,“ popsal entomolog Martin Štrobl, koordinátor projektu. „V letošní sezóně je naším cílem zjistit stav před vysetím biopásů. V dalším roce budeme sběr dat opakovat a doufejme, že i sledovat, jak nám bezobratlých na polích díky biopásům přibude a poskytnou zemědělcům v rostoucí míře i své služby. Rádi bychom získali na projekt i podporu z dalších zdrojů, aby monitoring bylo možné provádět i v letech následujících, kdy lze očekávat nejsilnější pozitivní efekty,“ dodal Michal Knapp.

„Obyvatelé přilehlých městských částí zpočátku sledovali naše aktivity na polích rozkládajících se přímo za jejich humny s nedůvěrou. Na informaci, že se na polích nebude nic stavět, ale boudou se tam vysévat biopásy, však vždy reagovali s nadšením, a to zejména včelaři,“ řekl Miroslav Seidl, technik projektu. „V Praze je dlouhodobě naším cílem zlepšit strukturu zemědělské krajiny mimo jiné budováním drobných mimoprodukčních biotopů, aby lépe vyhovovala jak hmyzu a dalším organismům, tak i potřebám veřejnosti. Proto jsme velmi rádi, že tato inciativa přichází i od samotných zemědělců, navíc spojená s aplikovaným výzkumem,“ dodal Milič Solský, specialista krajinné zeleně z Magistrátu hl. m. Prahy.

ČZU, ilustrační foto (testování míry predace polních škůdců pomocí umělých housenek), autor: Tomáš Jůnek

 

16.7.2020 13.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6