30. 5. 2020

Elektrárna Lipno: Desítky tun dosloužilých technologií se dávají do pohybu

Ostrá fáze roční modernizace a ekologizace provozu vodní elektrárny na Lipně započala v uplynulých dnech vytažením 230tunového rotoru generátoru k opravě. Následovat bude těsně před vánočními svátky transport dvou 50tunových částí statoru do šrotu. Uvedl to mluvčí ČEZu Martin Schreier.

Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny na největším umělém jezeře v České republice zahájená 5. listopadu se dostává do fáze, kdy jsou už nyní k vidění skutečné lahůdky. „To nejlepší nás však stále teprve čeká. Harmonogram prací počítá s tím, že demontáže hlavních dílů skončí do konce roku. Stavební připravenost ke startu betonové zálivky nové spirály předpokládáme v srpnu 2013,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ Zdeněk Saturka.

V rámci výměny jedné z 60 MW turbín, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země, došlo v uplynulém týdnu k vytažení rotoru z generátoru. „Rotor o hmotnosti 230 tun byl uložen na předem určené místo v podzemní strojovně elektrárny, kde dojde k jeho opravě,“ uvádí vedoucí odboru provoz elektráren Lipno I, II Bedřich Kučera. V předvánočním týdnu se na Lipně dají do pohybu další desítky tun – do šrotu se bude stěhovat také stator generátoru. „Jeho dvě poloviny, každou o hmotnosti 50 tun, vyveze nákladní výtah a následně budou transportovány k sešrotování. V příštím roce při skládání nového statoru budeme pracovat se zhruba 20tunovými jednotlivými díly,“ nastiňuje nejbližší i vzdálenější plány Bedřich Kučera.

Celá modernizace na Lipně bude znamenat práci pro desítku specialistů. Celkové investice modernizace nepřesáhnou částku 200 milionů korun. Zhotoviteli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Strojírny pro strojní část projektu a společnost 1. Servis Energo pro generátor. Hotovo by mělo být na Lipně téměř přesně za rok, 4. prosince 2013.

Generální oprava ve strojní části elektrárny předpokládá mj.:

  • kompletní výměny turbíny      (především zabetonované spirály, oběžného kola, rozváděcího ústrojí,      turbínového ložiska)
  • výměny regulace turbíny –      přechod na vysokotlaké zařízení (cca 200 bar)
  • přetěsnění všech potrubních      systémů
  • opravy revizního těsnění      kulového uzávěru
  • opravy vtokového objektu –      zejména oprava česlic a rychlozávěru a vodících kolejnic rychlouzávěru

 

Vodní elektrárna Lipno I dokončená v roce 1959 je součástí vltavské kaskády. Regulací odtoku se zvětšují minimální průtoky, omezují povodňové špičky a zvyšuje se výroba v ostatních elektrárnách vltavské kaskády. Energetický význam elektrárny Lipno I představuje výroba levné, ekologicky čisté, špičkové elektrické energie a využití pro regulaci výkonu celostátní energetické soustavy. Její velmi rychlé najetí na plný výkon 120 MW do 150 vteřin a dálkové ovládání z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje ovlivňovat výkonovou bilanci elektrizační soustavy České republiky. Kolísání odtoku vyrovnává malá průtočná vodní elektrárna Lipno II o výkonu 1,5 MW, vybudovaná pod Lipnem I.

Samotná vodní elektrárna se nachází v podzemní kaverně o rozměrech 65 x 22 m a výšce 37 m, vylámané v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze. Voda je přiváděna na turbíny dvěma tlačnými ocelovými šachtami, průměru 4,5 m a délky 160 m, přes kulové uzávěry a odváděna je 3,6 km dlouhým podzemním odpadním tunelem, širokým 8,4 m a vysokým 7,8 m. K dopravě technologického zařízení a personálu do podzemí slouží šikmý tunel se sklonem 45°, široký 6,8 m, vysoký 9,7 m a dlouhý 200 m.

V podzemní elektrárně, uvedené do provozu v roce 1959, jsou umístěna dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami a potřebná elektrická zařízení. Elektrická energie z generátorů se vyvádí tunelem pomocí kabelů do nadzemních transformátorů a rozvodny. V nadzemním areálu je též umístěna rozvodna 22 kV, která zásobuje rozsáhlé okolí elektrickou energií.

Zdroj: ČEZ

 

14.12.2012 14.28, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31