29.7.2021 15.08, Rubrika: Voda a naše peněženka
Ekonomické dopady invazivních druhů na britskou ekonomiku
Výzkum vedený Queen’s University Belfast ukázal, že invazivní druhy, jako veverka šedá, králík evropský a křídlatka japonská, stály britskou ekonomiku za posledních 40–50 let více než 5 miliard liber, což z nich činí jeden z nejvyšších součtů Evropa.
Uvádí se to v dnes zveřejněné studii zveřejněné v časopise NeoBiota. Autoři studie jsou Dr. Ross Cuthbert, výzkumný pracovník ze školy biologických věd na Queen’s University a postdoktorandský výzkumný pracovník z GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research v německém Kielu, výzkum zahrnoval mezinárodní tým výzkumníků, kteří vybudovali první globální databázi nákladů na invazi s názvem InvaCost, vedenou týmem z Paris-Saclay University.
Při provádění své studie vědci zkoumali, jak byly náklady ve Velké Británii rozděleny mezi různé invazivní druhy, prostředí a typy nákladů a jak se časem změnily. Zjistili, že za posledních 40–50 let stály invazivní druhy britskou ekonomiku více než 5 miliard liber, přičemž většina nákladů byla způsobena invazními živočichy a rostlinami, jako je evropský králík, křídlatka japonská a vodní řasy, a převážně prostřednictvím zemědělských nebo dopady na majetek.
Například invazní králíci způsobují těžké poškození zemědělských oblastí nadměrným spásáním, což ovlivňuje jak růst, tak výnos klíčových plodin, zejména pokud jde o pastviny a obiloviny. Jejich hrabání může také ovlivnit kvalitu pastvin. Japonská křídlatka způsobuje strukturální poškození majetku, jehož náprava je nákladná a podstatně snižuje hodnoty domu. Invazivní vodní řasy mohou ucpat vodní cesty, blokovat přístup plavidel, zhoršovat povodňové riziko a bránit rekreačním činnostem, jako je rybaření. Vědci doufají, že tato studie zvýší povědomí tvůrců politik a společnosti o obrovské ekonomické zátěži invazních druhů v britské ekonomice a podpoří větší výdaje na správu, aby se předešlo jejich škodám na různých hospodářských a ekosystémových sektorech.
Výzkum byl financován Francouzskou národní výzkumnou agenturou (ANR-14-CE02-0021), Nadací Alexandra von Humboldta, předsedou Invazní biologie AXA Research Fund a iniciativou Climate Initiative BNP-Paribas.
Originál článku https://doi.org/10.3897/neobiota.67.59743, ilustrační foto (rak červený) autor: Clothilde Pérot-Guillaume.
29.7.2021 15.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Ze světaAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace