8. 8. 2020

Doktorandské studium na fakultě rybářství láká zájemce z ciziny

Doktorandské studium na vodňanské Fakultě rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity absolvují většinou vysokoškoláci ze zahraničí. Jedná se hlavně o zájemce z východní Evropy a Asie. FROV ročně přijímá na doktorandské studium v průměru deset uchazečů, zájem o studium je však výrazně vyšší. ČTK to řekl Václav Nebeský z fakulty.

“Základem je perfektní znalost angličtiny. Přicházejí k nám lidé z Ukrajiny, Bangladéše, Íránu, Indie nebo Jihoafrické republiky. Spektrum zastoupení států je velmi pestré,” uvedl Nebeský na třídenním Jihočeském rybářském veletrhu, který dnes začal v Českých Budějovicích.

V současnosti studuje čtyřleté doktorandské obory přibližně pět desítek lidí. FROV se podle Nebeského v tomto studiu od jiných vysokých škol v republice liší. “U nás se věnuje pouze rybářství. Jinde to většinou mají v kombinaci ještě s jiným oborem ze zoologie,” řekl.

Přestože studenti pocházejí z velké části ze zahraničí, stává se, že i po absolvování doktorandského programu na fakultě zůstanou a dále se věnují vědecké práci. “Není to nic neobvyklého. Stanou se z nich zaměstnanci fakulty a vydrží tu několik dalších let i po studiu,” dodal.

FROV nabízí základní bakalářské a navazující magisterské obory. Zatímco tyto programy hodně studentů nedokončí, u doktorandů je to jiné. “Přicházejí už cílevědomí lidé a navíc procházejí před přijetím náročným sítem. Škola si vybírá skutečně ty, u nichž je velký předpoklad, že doktorandské studium dokončí,” poznamenal Nebeský.

Fakulta propaguje své obory i na Jihočeských rybářských slavnostech. Návštěvníci na této akci uvidí například rybářské oblečení a vybavení do přírody, návnady, rybářské kajaky, pruty a čluny, ukázky filetování a zpracování ryb či prezentaci sportovního rybolovu. Program zahrnuje závod v rybolovné technice, návštěvníci si také mohou koupit živé sladkovodní ryby.

Zdroj: ČTK, foto: Jitka Erbenová, Wikimedia Commons

2.12.2019 0.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6