14. 8. 2020

10.9.2019 12.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Dny IZS na Výstavišti Praha představí i hasičskou techniku

Záchrana cestujících z uneseného autobusu, jízdní jednotka na koních, výcvik policejních psů, plejáda nejmodernějších vozidel a techniky, ale i praktická výuka chování v krizových situacích nebo přednášky o tom, jak se bránit kyberšikaně.

To vše a ještě mnohem více bude k vidění na letošních Dnech Integrovaného záchranného systému (IZS), které se konají od pátku 13. do soboty 14. září 2019 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Bohatý program je připravený pro děti i dospělé, vstup na akci je zdarma. „Dny IZS jsou jednou z nejoblíbenějších akcí, které jako Výstaviště pořádáme. Program jsme sestavili tak, aby si našli to své všichni bez rozdílu věku. Ať už se zajímají spíše o ukázky techniky a zásahů jednotlivých složek, nebo se chtějí přiučit první pomoci, sebeobraně nebo třeba požární prevenci. Právě pro velký zájem veřejnosti jsme se letos rozhodli prodloužit akci na dva dny,“ přibližuje Den IZS Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Akce začíná již v pátek, hlavní program je pak směřován na sobotu. Divácky nejatraktivnější jsou každoročně ukázky simulovaných zásahů, ať už se jedná o zvládání požárů, havárie nebo specializované akce, například práci vodních záchranářů nebo likvidaci nebezpečných látek. V letošním roce se návštěvníci mohou navíc těšit na pomyslnou třešničku – ostrý zásah na tramvajové smyčce Výstaviště Holešovice, kdy bude kvůli vyproštění člověka třeba zdvihnout čelo vozu tramvaje. Zásah začne v sobotu od 19:00 hodin.

V sobotu od 12:00 hodin se na Výstaviště sjede více než 80 strojů techniky všech složek, od hasičů, přes policii, Dopravní podnik hl. m. Prahy, záchrannou službu až po armádu a další. Představí se nejmodernější stroje i historická vozidla a mnohé z nich si návštěvníci budou moci prohlédnout i zevnitř.

Nově se v rámci DNŮ IZS představí soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel  – XXV. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta. Utkají se zde týmy profesionálních hasičů z celé ČR a diváci mohou přímo sledovat průběh celé záchranné akce. Soutěž začne v sobotu v 9:00 hodin a slavnostní vyhlášení vítězů je plánováno na 16:00 hodin.

V týdnu od 9. do 13. září probíhá projekt s názvem Týden hrdinů – Dny bezpečnosti pro ZŠ, který má za úkol děti seznámit s prací záchranářů, ale zejména vybavit je praktickými znalostmi pro život. Pro děti prvního stupně ZŠ je připravena průprava bezpečného chování v provozu, dozví se, jak se zachovat při požáru a vyzkouší si i první pomoc. Děti z druhého stupně si otestují své znalosti na dopravním polygonu, naučí se reagovat na kyberšikanu nebo jak se vyhnout drogám.  Středoškoláci se rámci projektu „Nehodou to začíná“ stanou svědky dopravní nehody, uvidí, přímou komunikaci jednotlivých složek záchranného systému, a naučí se záchranářům pomoci.

Kromě divácky atraktivního programu budou o víkendu na místě také profesionální záchranáři, kteří budou návštěvníky školit v praktických dovednostech z oblasti sebeobrany, prevence požárů nebo první pomoci. Návštěvníci si mohou vyzkoušet chování a postupy v krizových situacích a získat dovednosti potřebné k záchraně lidského života. Nebudou chybět ani soutěže, dospělí si vyzkouší třeba běh s hasičskou hadicí, pro děti bude připraveno několik stanovišť s úkoly, za jejichž splnění získají razítka do „Pasu malého záchranáře“ a za odměnu dostanou drobné ceny. Na závěr proběhne i losování dárkových balíčků.

Akce se koná pod záštitou ministra vnitra Jana Hamáčka, ministra obrany Lubomíra Metnara, primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba, starosty Městské části Praha 7 Jana Čižinského a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Více informací o akci na www.vystavistepraha.eu.

Zdroj a foto (dny IZS 2018): Výstaviště Praha – Holešovice

10.9.2019 12.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6