18. 8. 2019

Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun

Voda v zaplavených oblastech může být kontaminovaná fekálními mikroorganismy a zbytky chemických přípravků, které domácnosti a průmysl produkují. V mnoha případech jde i o zvýšený obsah těžkých kovů. Upozornila na to společnost AmaVictu.

„Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být proto vyčištěny a dekontaminovány. Stejně musí být ošetřeny i některé vnější prostory – zejména hřiště – a dále zdroje pitné vody, například studny a vodovodní rozvody,“ řekl Petr Wagner, odborník na likvidaci kontaminace ze společnosti Guapex.

Náklady na dezinfekci zasažených území vyjdou při letošních povodních na desítky milionů korun, vyplývá z odhadu společnosti AmaVictu, která se zabývá likvidací ekologických škod: „Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500-1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Mnoho nemocí způsobených mikroorganismy se objeví až za delší dobu. „Zdroje pitné vody mohou být kontaminované, a to přímo, kde došlo k zalití vodou, ale i nepřímo zvýšenými průsaky povrchových vod do vod spodních,“ varuje Wagner. Z tohoto důvodu je nutné provést hygienizaci zdrojů vody a celého systému rozvodů, který mohl být taktéž kontaminován. Vodu je možné užívat až po provedení jejího rozboru, který potvrdí nezávadnost.

Kontaminací jsou zvláště ohroženy malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. „Důkladně omýt, vysušit a vydezinfikovat se musí veškeré vybavení domácnosti. Zasažené zásoby potravin je nutné vyhodit. Obaly u konzerv a hermeticky uzavřených potravin je třeba důkladně omýt a provést dezinfekci. Veškeré – i jen okrajově zasažené – textilie je nutné vyprat a vydezinfikovat,“ upozorňuje Wagner.

K dezinfekci lze použít několik typů přípravků, které nepoškozují materiály a jsou dostatečně účinné: „Běžně dostupné domácí přípravky pro dezinfekci nemusí být dostatečně koncentrované pro likvidaci znečištění po povodních. Je třeba vybírat hlavně přípravky, které mají dlouhodobý účinek a dají se aplikovat i preventivně jako ochrana proti plísním. Měly by mít plné spektrum účinku proti bakteriím, virům a plísním,“ říká Wagner.

K dispozici jsou zejména přípravky na bázi chloru, jejichž nevýhodou je krátkodobé působení, a dále polymerové dezinfekční přípravky, jejichž základní vlastností je dlouhodobé působení.

 

PŘÍPRAVKY

CHLOROVÁ DEZINFEKCE

POLYMEROVÁ DEZINFEKCE

VÝHODY Nižší cena. Nejsou dráždivé.   Účinné proti širokému spektru mikroorganismů. Dlouhodobý účinek až 30 dnů
NEVÝHODY Vyšší   koncentrace jsou žíravé a mají krátkodobý účinek. Na plísně nejsou dostatečně   účinné. Mírně vyšší cena. Nejsou k dispozici v prodejních sítích.

Naše voda

7.6.2013 5.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1