9. 8. 2020

14.7.2020 14.13, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Další obce podaly žalobu v kauze těžby u Moravského Písku

Další obce spolu s Vodovody a kanalizacemi Hodonín podaly v pondělí 13. července ke Krajskému soudu v Brně žalobu kvůli plánu na těžbu štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to řekla advokátka Kristýna Ryšavá z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která VaK i obce zastupuje.

Žalobu už před víkendem podaly čtyři obce a chystá se i Jihomoravský kraj. Bojí se, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro víc než 100.000 lidí. Společnost České štěrkopísky zatím žádost o těžbu v místě nepodala, sdělil ČTK její advokát Tomáš Uherek. Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí.

Firma České štěrkopísky tak může podat žádost o samotnou těžbu, kterou báňský úřad znovu posoudí. “Klient žádost o povolení hornické činnosti ve stanoveném dobývacím prostoru nepodal a ani se k tomu prozatím nechystá,” uvedl Uherek s ohledem na předpokládaná soudní řízení.

Frank Bold zastupuje VaK a dalších 14 menších obcí včetně Moravského Písku. U rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru poukazuje především na nedostatečný proces EIA. “Stanovisko EIA bylo vydáno na základě posudků, které obsahují chyby. Byl naprosto opomenut princip prevence a předběžné opatrnosti, byť jde jak o aktivní záplavovou oblast, tak chráněnou oblast přirozené akumulace vod, kde platí přísná pravidla pro umísťování staveb i jiné zásahy, které mohou ohrozit kvalitu vody,” uvedla Ryšavá. Doplnila, že od doby vydání stanoviska EIA se nebraly v potaz zásadní klimatické změny v daném územní. Obce upozorňují především na sucho.

České štěrkopísky tvrdí, že těžba neohrožuje blízký zdroj pitné vody a může být vodě prospěšná. Připomněla těžbu v nedaleké Ostrožské Nové Vsi, kde vzniklo jezero, které je podle firmy rekreačním rájem. “Z druhé strany je z něj čerpaná pitná voda téměř kojenecké kvality,” uvedla firma. Poukazuje i na to, že znečištění hrozí kvůli chemikáliím užívaným v zemědělství, nikoliv v souvislosti s těžbou.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100.000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice.

ČTK, ilustrační foto (štěrkopísky) Naše voda – Nina Havlová

 

14.7.2020 14.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6