22. 5. 2019

Cyklus seminářů MŽP k chytrému hospodaření s vodou v obcích pokračuje

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu se Státním fondem životního prostředí ČR naváže na sérii seminářů, na nichž se již na 500 zástupců obcí seznámilo s principy efektivního hospodaření s vodou. Informovala o tom dnes mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Tentokrát semináře poradí i s tím, jak a kde budovat domovní čistírny odpadních vod, jak na obnovu zeleně, realizaci vodních prvků v intravilánu nebo na likvidaci nepotřebných vrtů. Nová série půldenních vzdělávacích seminářů, které nesou název „Chytré obce – hospodaření s vodou“, startuje 14. listopadu v Praze v budově Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Pokračovat bude v budovách krajských úřadů v Českých Budějovicích (21. 11.), Brně (22. 11. / Nová radnice), Hradci Králové (24. 11.), Plzni (30. 11.) a Ostravě (5. 12.).

„Pořádní těchto seminářů se nám velmi osvědčilo. Vynaložené úsilí se vrací ve zlepšování povědomí o tom, jak správně přistupovat k hospodaření se srážkovou i odpadní vodou, jak předcházet povodním a zároveň i chránit zásoby vody pro případ dlouhotrvajícího sucha. Předpokládáme, že zástupci obcí a měst ocení zejména informace k nové výzvě z NPŽP, zaměřené na výstavbu domovních čistíren odpadních vod, o kterou je rekordní zájem,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nově připravené vzdělávací semináře navazují na sérii seminářů z letošního jara, ty se soustředily na nové inovativní a efektivní způsoby hospodaření s vodou.

„Semináře poradí, kde a jak budovat domovní čistírny odpadních vod [1], jak zajistit dostatečné zdroje pitné vody [2] i jak správně hospodařit se srážkovou vodou a zamezit tak vzniku ničivých povodní [3]. Právě v těchto oblastech totiž nyní mohou obce, včetně těch nejmenších, a města žádat o podporu z Národního programu Životní prostředí a Operačního programu Životní prostředí. Program jsme navíc obohatili i o tematiku likvidace nepotřebných vrtů [4], s nimiž se potýká nejedna obec a město v České republice“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Na seminářích bude řeč i o protipovodňových opatřeních prostřednictvím obnovy, výstavby, rekonstrukce či modernizace vodních děl sloužící povodňové ochraně. Doplňujícím tématem budou projekty zakládání a obnovy veřejné zeleně a doprovodných vodních prvků v intravilánu, na které je možné žádat o dotaci v desáté výzvě Národního programu Životní prostředí do konce února příštího roku [5].

„Pro účastníky seminářů máme nachystány veskrze praktické informace o nabídce dotací z Národního programu Životní prostředí a Operačního programu Životní prostředí. Určitý čas máme vyhrazen i pro individuální konzultace nad konkrétními projekty žadatelů o dotace,” upřesňuje Valdman.

Vstup na seminář je pro registrované zdarma, zájemci se mohou registrovat na www.unni-konference.cz. V případě dotazů pište na seminare@sfzp.cz.

Termíny a místa konání seminářů:

 1. listopadu 2016 / Praha
  Magistrát hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 2, Praha 1, sál zastupitelstva
  Pozvánka na seminář (pdf)
 2. listopadu 2016 / České Budějovice
  Krajský úřad Jihočeského kraje, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice, sál zastupitelstva
  Pozvánka na seminář (pdf)
 3. listopadu 2016 / Brno
  Nová radnice, Dominikánské náměstí 1, Velký zasedací sál
  Pozvánka na seminář (pdf)
 4. listopadu 2016 / Hradec Králové
  Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Pivovarské náměstí 1245, Hradec Králové, sál zastupitelstva
  Pozvánka na seminář (pdf)
 5. listopadu 2016 / Plzeň
  Krajský úřad Plzeňského kraje, Škroupova 18, Plzeň, sál zastupitelstva
  Pozvánka na seminář (pdf)
 6. prosince 2016 / Ostrava
  Krajský úřad Moravskoslezského kraje, 28. října 117, Ostrava, sál zastupitelstva
  Pozvánka na seminář (pdf)

Poznámky:

[1] Na tato opatření je otevřena výzva č. 11 v Národním programu Životní prostředí

[2] Na tato opatření je otevřena výzva č. 8 v Národním programu Životní prostředí

[3] Na tato opatření je otevřena výzva č. 45 v Operačním programu Životní prostředí

[4] Na tato opatření je otevřena výzva č. 12 v Národním programu Životní prostředí

[5] Podrobné informace k této výzvě jsou dostupné na tomto odkazu.

MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

2.11.2016 16.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2