28. 5. 2020

Čtyři praktické tipy, jak zabránit podvodům s vodoměry a přesněji měřit spotřebu vody

Majitelé domů a bytová družstva se často potýkají s pokusy o nelegální zásahy do vodoměrů s cílem ovlivnit měření spotřeby vody. Podvodníkům totiž znatelně ulehčují život zastaralé nebo nekvalitní vodoměry. Tady je několik tipů, jak zabránit nelegálním manipulacím s vodoměry a rovněž zpřesnit rozúčtování spotřeby vody v domě.

Investujte do kvalitnějších vodoměrů

Mnoho vodoměrů bylo instalováno v době, kdy se po nich velká přesnost ani nevyžadovala, a současným požadavkům na kvalitu měření proto již nevyhovují. Tyto vodoměry jsou také nejsnáze ovlivnitelné ať už silným magnetem, nebo fyzickým zásahem zvenčí. Řešením je instalace nových měřicích zařízení. „Moderní vodoměry měří spotřebu přesněji i při velmi nízkém průtoku vody a jejich měření není možné tak snadno zvenčí ovlivnit,“ uvádí Karel Hajman, produktový manažer společnosti, která se specializuje zejména na problematiku měřidel pro měření spotřeby tepla, vody a dálkové odečty spotřeby. „Co je také pro mnoho majitelů domů důležité, cena přesnějšího vodoměru se od běžného měřicího zařízení příliš neliší,“ dodal Hajman.

Používejte měřidla od prověřených výrobců

Na českém trhu najdete velké množství přístrojů pro měření spotřeby vody. Ne každý vodoměr je přitom kvalitní a přesný. Hlavním kritériem výběru by proto neměla být cena, ale technické parametry měřidla. „Obecně lze říci, že bez ohledu na konstrukční provedení neexistuje vodoměr, který by nebylo možné nelegálně ovlivnit. Kvalitní zařízení a správně provedená montáž ale dokáže podvodníkům znatelně ztížit život. Při výběru vodoměru je dobré preferovat renomovaného dodavatele, vodoměr by měl být antimagnetický a musí mít i současnou evropskou homologaci,“ sdělil Karel Hajman.

Nedůvěřujte slepě obchodníkům, zaměřte se na normy a homologace

Mnoho dodavatelských firem na svých internetových stránkách nabízí různé vodoměry, které podle jejich slov není možné ovlivnit. Spíše než různá neověřená tvrzení obchodníků mají mnohem větší vypovídací hodnotu informace o tom, jaké normy dané měřicí zařízení splňuje. Kvalitní vodoměr by měl odpovídat normě ČSN EN 14154, která mimo jiná podstatná kritéria také přesně specifikuje ochranu měřidla před vnějším magnetickým polem. Dodavatel by měl též doložit, že daný vodoměr prošel zkouškami v některém z autorizovaných metrologických středisek a vyhovuje současným náročným požadavkům jak z hlediska přesnosti měření, tak i v odolnosti proti nelegálnímu ovlivnění. Používejte rovněž pouze vodoměry, které mají příslušná evropská typová schválení.

Zabránit podvodům mohou i dálkové odečty vodoměrů

Současným trendem jsou dálkové odečty spotřeby vody. V takovém případě není při sběru naměřených hodnot nutná osobní návštěva jednotlivých bytů, protože sběr dat probíhá na dálku pochůzkovým způsobem nebo z automobilu projíždějícího okolo domu. Dálkové odečty naměřených hodnot nejen zpřesňují a zlevňují rozúčtování, ale mohou zabraňovat i podvodům. Chytré vodoměry s radiovým komunikačním modulem totiž mohou provozovatele samy aktivně upozornit na pokus o nelegální zásah. Ne všechny vodoměry ale tuto funkci nabízí.

28.3.2014 3.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31