17. 7. 2019

ČR žádá EK o prodloužení lhůty odpovědi ohledně přírodních území

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo Evropskou komisi, aby o měsíc posunula termín pro odpověď České republiky, jak bude řešit nedoplněný seznam evropsky chráněných území. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vláda minulý týden poněkolikáté své vyjádření k doplnění seznamu odložila. Pokud by se požadované lokality na seznam nedostaly, vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Původně mělo Česko poslat vyjádření do dnešního dne. Do seznamu chráněných území se podle požadavku Bruselu mělo zařadit kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče. Vláda o tom podle Brabce bude opět jednat na jednom z nejbližších zasedání, tuto středu ale bod na programu nemá. „Zároveň dnes odejde oficiální informace Evropské komisi o probíhajících jednání na vládě s tím, že otázka zařazení lokalit na národní seznam je stále otevřená,” řekl Brabec.

MŽP je přesvědčeno, že existují jen dvě řešení problému. Buď nebudou lokality na seznam zařazeny a Česko bude muset nést případné důsledky, nebo dostane přednost chráněná příroda a seznam se doplní. Ministerstvo doporučuje druhou variantu. „Bývalé vlády rozšíření seznamu o požadované lokality ignorovaly a Evropská komise na naplnění směrnice čeká již více než pět let. Kroky, které nyní probíhají (vyjádření a odůvodnění pro Evropskou komisi), jsou již součástí zahájeného řízení,” řekl dnes ministr. Na jeho konci může být podle něj i soudní spor EK s Českou republikou, pokud Česko lokality na seznam nezařadí, popřípadě dostatečně neodůvodní, proč nenaplní požadavky evropského práva.

MŽP již dříve upozornilo, že pokud bude ministerstvo dopravy žádat EK o změnu Operačního programu Doprava po 30. červnu, je velké riziko, že sedm miliard korun na vnitrozemskou vodní dopravu nedostane. Komise bude dotace přidělovat pouze za splnění několika podmínek, mezi něž spadá soulad se životním prostředím.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

27.4.2016 16.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4