19. 2. 2019

ČR má jednotnou metodiku pro stanovení vodohospodářské mapy rizik

Na jednotné metodice pro celé území ČR při stanovování map povodňových rizik se shodli mimo jiné účastníci dnešní mezinárodní konference v Praze. V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes uvedl ředitel odboru státní správy ve vodním hospodářství ministerstva zemědělství Daniel Pokorný.

Mapa rizik přitom bude podle Pokorného zahrnovat zhruba polovinu území, které obsahují takzvaná záplavová území. Mapy rizik přitom po svých členských zemí požaduje Evropská Komise v rámci své povodňové směrnice. Metodiky pro jednotlivé země jsou ale různé, respektující místní povodňová rizika.

Státní podniky Povodí již v minulosti vymezily oblasti s vysokým rizikem povoňových škod, v současné době se soutěží projekty, které by i díky již známým údajům vytvořily zmíněné mapy rizik. Ty mají sloužit jako podklad pro snižování povodňových rizik v budoucnosti.

Konference se podle Pokorného věnovala také problematice splavnění Labe. „Ze studií splavnosti řek, které vypracovaly jednotlivé kraje vyplývá, že splavnění Labe považují všichni za správné řešení, které je navíc v souladu s podporou ekologicky šetrné dopravy,“ konstatoval ředitel.

Mezinárodní konference pořádaná v rámci projektu “Přizpůsobení se rizikům povodní v povodí Labe” (LABEL) byla zaměřena na povodňovou ochranu, vodní turistiku, splavnost či lodní dopravu, zejména pak ale na výsledky projektů zpracovaných v rámci LABEL. Akce se zúčastnili  projektoví partneři z České republiky, Německa, Rakouska a Maďarska, zástupci krajů, generálního ředitelství Hasičské záchranné služby, ČHMÚ a dalších organizací působících v oblasti vodního hospodářství.

Petr Havel

7.2.2012 17.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >