6. 6. 2020

3.9.2019 12.36, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

ČIŽP udělila pokutu za zničení hnízd rorýse obecného

Hospodářská správa města (HSM) Bruntál, příspěvková organizace města prostřednictvím firem RÝMSTAV CZ spol. s r. o. a W.H.A. system, spol. s r. o. zničila užívané sídlo zvláště chráněného druhu (ZCHD) rorýse obecného.

Informovala o tom dnes Jana Jandová z tiskového oddělení České inspekce životního prostředí (ČIŽP) s tím, že firma tak porušila podmínky Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, které jí byly uděleny v rámci výjimky. Uvedené firmy letos v březnu montážní pěnou znepřístupnily podstřešní ventilační otvory na budovách, které zateplovaly a následně tyto otvory trvale překryly izolační hmotou a fasádou. Tím škodlivě zasáhly do přirozeného vývoje rorýse a porušily tak zákon o ochraně přírody a krajiny. Inspektoři ČIŽP z Ostravy proto uložili HSM Bruntál pokutu 200 tisíc korun, firmě RÝMSTAV CZ spol. s r. o. 40 tisíc a společnosti W.H.A. system deset tisíc korun.

V dubnu 2018 byl inspekci doručen podnět Krajského úřadu Moravskoslezského kraje k prošetření porušení podmínek, kterými kraj povolil výjimky ze zákazu škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje, konkrétně rušit zvláště chráněný druh rorýse obecného, za účelem zateplení obytných budov v ulici Květná v Bruntále. Tyto výjimky byly povoleny za předpokladu splnění jasných podmínek.

„Inspektoři provedli na místě kontrolu a zjistili, že na budovách jsou montážní pěnou nebo stavebním materiálem vyplněny podstřešní ventilační otvory, užívané rorýsy, dva otvory byly zaslepeny kovovou síťkou. Práce v rámci zateplování bytových domů měly být zahájeny do 31. března 2018 a všechny otvory vhodné ke hnízdění rorýse měly být tři dny před zahájením prací provizorně překryty závěsem z průsvitné tkaniny. Firmy ale zahájily práce až v dubnu, aniž by otvory vhodné ke hnízdění rorýse překryly,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Při stanovení výše pokuty přihlédli inspektoři ke dvěma přitěžujícím okolnostem. HSM Bruntál si byla vědoma ochrany rorýsů obecných, když pro plánovaný zásah požádala o výjimky. Druhou skutečností je, že HSM Bruntál už byla za přestupek spáchaný také v souvislosti se zásahem do biotopu ZCHD rorýse obecného pokutována 15 tisíci korunami, a  a to v roce 2013, kdy nechala zaslepit větrací otvory na domech v ulici Dr. E. Beneše v Bruntálu.

HSM Bruntál a RÝMSTAV CZ spol. s r. o. se proti rozhodnutí o pokutě odvolaly k Ministerstvu životního prostředí. To je však obě zamítlo a sankce nabyly 25. července právní moci.

Zdroj a dokumentární foto: ČIŽP

 

3.9.2019 12.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5