22. 7. 2019

11.2.2019 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Chcete zachránit oceány? Přestaňte recyklovat plasty!

Pouze malá část vyseparovaných plastů se skutečně recykluje. Poukazuje na to článek na portálu prumyslovaekologie.cz., jehož autorem je finský odborník na oblast veřejného zdraví Mikko Paunio, který přeložil Petr Jarolímek.

Podle autora v současné době v Evropě plníme cíle, které v Asii končí v mořích. „Dávám recyklaci do uvozovek, protože jen malá část plastů získaná od spotřebitelů je skutečně recyklována: shromážděný materiál je špinavý a tak smíchaný, že není možné vyrábět vysoce jakostní surovinu požadovanou například průmyslem potravinářských obalů. Většina znovuzískaných plastů se jednoduše spálí nebo skládkuje: na zemi, v řekách nebo dokonce přímo v oceánech,“ konstatuje Paunio.

Když nebylo možno recyklovat odpady v souladu s předepsanými cíli, bohaté země se rozhodly je vyvézt. Plasty, papír a lepenka končila většinou v nejchudších zemích světa, zejména v Číně. Nižší environmentální standardy ve většině asijských zemí mají za následek, že zde nakládání s odpady vyjde mnohem levněji a že z těchto odpadních toků může být někdy výhodně produkován nekvalitní recyklovaný plast, i když ve vysoce nehygienických podmínkách. V posledních letech se množství odpadu dodávaného do Číny překotně navýšilo. Roční dovoz dosáhl 85 milionů tun, z toho 8 milionů tun plastu. To je tak obrovské množství, že kontrola v přístavech se stala nemožnou.

Bezskrupulózní lidé brzy zjistili, že i smíšený nebo nebezpečný odpad může být se ziskem poslán pryč maskovaný za „recyklaci”, čímž se lze vyhnout skládkovacímu poplatku nebo vysokým nákladům při nakládání s odpady v bohatých zemích. Když už Číňané nebyli schopni zvládnout toto odpadové tsunami, byli nuceni toto obrovské množství odpadů buď spálit, nebo skládkovat. Neznámé množství odpadu skončilo v oceánech. Důsledky tohoto „recyklačního” šílenství jsou pro životní prostředí naprosto příšerné a ve výsledku to pro Číňany bylo příliš. Dovoz odpadu tedy zcela zakázali.

Nedávné údaje naznačují, že recyklační podniky ve Spojeném království reagovaly jednoduše odvozem odpadů do jiných asijských zemí s ještě slabšími environmentálními standardy. Takže v budoucnu skončí ještě více odpadů v oceánech. Mezitím EU nedělá téměř nic pro snížení produkce nebo přesměrování toku odpadu. Drží se svých idealistických environmentálních snů a tvrdí, že stojí v čele úsilí o zachování oceánů prostřednictvím strategie „oběhového hospodářství”. Historie vypráví jiný příběh. Úsilí zaměřit se na recyklaci vedlo k jedné ekologické katastrofě za druhou, přičemž probíhající krize kolem plastů v oceánech je tou zatím poslední.

Zdroj a plné znění článku na: http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/105416/chcete-zachranit-oceany-prestante-recyklovat-plasty.aspx, ilustrační foto archiv Naše voda

 

 

11.2.2019 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4