2. 6. 2020

Chcete pomoct krajině? Vezměte si řeky pod patronát

Pro ochranu krajiny před povodněmi, ale i před velkými suchy, jsou nezbytné malé toky a říčky, o které se starají patroni těchto vodních toků. Informuje o tom ekolist.cz.

„Povodně začínají na malém toku, pokud nemají přírodní koryta, voda doslova proletí a udělá škody v zabydlených oblastech,“ vysvětluje Jakub Esterka z Koalice pro řeky. Proto je podle něj tak důležité, vracet potokům a malým přítokům větších řek původní ráz. Jinak totiž vodní toky ztrácí nejen samočistící schopnosti, ale hlavně nejsou schopné zadržet vodu při náhlých silnějších deštích.

Koalice pro řeky chce do České republiky přinést takzvané patronáty, které poměrně běžně fungují v zahraničí. Například na Slovensku, v Německu nebo v Portugalsku. Patronem potoků a říček se může stát kdokoli. Organizátoři z Koalice pro řeky nejvíce sázejí na existující organizace, které spolupracují s dětmi, jako jsou oddíly Skautů či Pionýrů, nebo kroužky při různých školách. Péče o řeky by totiž měla fungovat dlouhodobě a díky tomu mohou děti sami poznávat přírodní procesy nebo sami hodnot zlepšování stavu konkrétního potoka při jednoduchých pokusech. Patronem se ale logicky mohou stát i rybáři. „Zdravější koryto poskytuje místo pro více druhů ryb, takže je pro rybáře zajímavější“ vysvětluje Esterka.

Zájemci o péči o konkrétní potok se mohou ozvat zástupcům Koalice pro řeky. Ta jim nabídne metodickou pomoc a obecně rady, jak jednat s vlastníky pozemků nebo správci vodních toků. „Nechceme rozhodně podporovat nějaké guerillové akce, při kterých by někdo boural betonové skruže. Naopak chceme poskytnout pomoc při jednání s úřady,“ vysvětluje Jana Vitnerová z Koalice pro řeky.

Patronům také poradí, jaké zásahy na potocích bude nejvhodnější. Kde je možné vybudovat například hrázky, díky kterým se voda bude moci rozlévat a později přirozeně meandrovat. Nebo odstranit překážky bránící migraci ryb, členit břehy pomocí kamenů nebo proutí. Dojít by mohlo i na jednání se zemědělci, kteří obdělávají půdu v blízkosti říček a potoků, aby rozčlenili zorané plochy příčnými pásy zatravněných ploch. Případně vybudování drobných mokřadů například na místech dnes již nefunkčních odvodňovacích drenáží.

Zda majitelé pozemků na takové návrhy uslyší, ukáže čas. Zatím patronáty nad vodními toky podpořilo město Praha, kde se podobně již dobrovolníci starají o Roztylský potok. Domluvený je i patronát nad potokem u Telče na Vysočině. V minulosti se podobné zásahy podařilo dohodnout na střední Moravě. „Když se to povedlo na Hané, kde jsou lidé hodně spjatí se svojí půdou, tak se to povede i jinde,“ je přesvědčená Vitnerová.

Že by program mohl být funkční, ukazuje i úspěch projektu Vydří řeky, který postoupil do finále celosvětové soutěže European OutDoor Conservation Association (EOCA). Hlasovat pro něj může veřejnost na webových stránkách do konce března. Koalice pro řeky chce do dvou let právě díky patronátů přeměnit 90 kilometrů vybraných úseků vodních toků do podoby, která umožní návrat vyder říčních do jejich přirozeného prostředí.

Zdroj: http://ekolist.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

27.3.2014 19.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5