30. 5. 2020

14.12.2012 15.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Časopis Opera Corcontica má nový kabát

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vydala již 49. ročník odborného časopisu Opera Corcontica. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V inovované grafické podobě a uspořádání obsahuje podle Drahného časopis 18 článků,věnujících se především výsledkům bádání na české i polské straně Krkonoš, ale i v nejvyšších polohách sousedních Jizerských hor. Novinkou tohoto ročníku je přehledový článek (review), přinášející srozumitelný, ale přitom velmi fundovaný pohled na aktuální krkonošské téma či význačný fenomén. Tentokrát je review věnováno změnám vegetace v krkonošské vysokohorské tundře. Článek podrobně seznamuje s mechanismy a následky nepromyšlených a často živelných zásahů člověka (použití nevhodného substrátu na budování cest, sešlap) do nejcennějších partiích národního parku. Alarmujícím zjištěním je, že plocha nepůvodní vegetace se neustále zvětšuje a v roce 2020 obsadí dle výpočtu autorů až 13 % tundry západních Krkonoš! Podobné přehledové články, jejichž cílem je umožnit všem čtenářům sledovat dění i v jim vzdálených oborech bádání, se budou v časopise objevovat pravidelně i v budoucnu.

Opera Corcontica však nejsou výhradně přírodovědným časopisem. Zveřejňují i články ze společenskovědních oborů, které umožňují lépe pochopit dlouhou historii působení lidí na krkonošskou přírodu a naopak. Za přečtení proto stojí i příspěvek věnovaný historii dobývání rud v Obřím dole s podrobným přehledem důlních děl a pozůstatků tamnější hornické činnosti, včetně jejich přiloženého mapového zákresu.

V dalších článcích se mimo jiné dozvíte, jak vysoko se v Krkonoších setkáte s klíštětem obecným, kolik vody z krkonošských toků odčerpává umělé zasněžování sjezdových tratí, co pomohlo objasnit doposud nezodpovězené otázky kolem zalednění Jeleního dolu, čím se podobají prameny na hřebenech východních Krkonoš arktickým tokům, že v Krkonoších potkáte i vzácné druhy ovádů, kde byl v Krkonoších objeven „neviditelný“ mech šikoušek zelený.

Časopis Opera Corcontica není určen pouze úzké vědecké komunitě, ale zároveň regionálním badatelům, studentům, hloubavým obyvatelům i návštěvníkům Krkonoš a rovněž všem, kteří jsou zodpovědní za směřování našeho regionu. K dostání je v návštěvnických centrech a v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí, případně si o něj můžete napsat na email zflouskova@krnap.cz. K dispozici je také volně dostupný on-line archiv všech 777 dosud zveřejněných článků a to na http://opera.krnap.cz.

Naše voda

 

 

 

 

14.12.2012 15.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31