7. 4. 2020

Baťův kanál slaví jubileum. Lodě ho brázdí dvacet let

Už dvacátým rokem plují po vodách Baťova kanálu výletní lodě. Jubilejní plavební sezonu zde oficiálně zahájili 1. května.  O akci a o tom, jak Povodí Moravy (PMO) chystalo kanál na letní sezónu informovala mluvčí PMO Gabriela Tomíčková.

Odemykání Baťova kanálu, který spojuje východomoravské Otrokovice s jihomoravským Petrovem a slovenskou Skalicí, tradičně doprovází mnoho společenských a kulturních akcí.

Dějištěm největších oslav však letos bylo přístaviště Emila Spiro v Napajedlech, kde se mimo plavební sezony zahajovala i ta cyklistická. Odemčení plavební sezony se zde ujala starostka města Irena Brabcová, poté následovalo otevření nových prostor Centra u Přístavu s krásnou vyhlídkou na řeku Moravu. Slavnostní náladu přišli do Napajedel podpořit také hokejisté mistrovského Zlína, kteří návštěvníkům ukázali trofej pro nejlepší tým extraligy – Masarykův pohár.

Prvomájové odemykání plavební sezóny na Baťově kanále pokračovalo v přístavišti ve Veselí nad Moravou. Vrcholem akce bylo slavnostní otevření nově zbudovaného lanového centra v areálu přístaviště. Oslavy k zahájení plavební sezony uspořádali také ve Strážnici, Sudoměřicích, Skalici a Hodoníně.

Než však mohla sezóna oficiálně odstartovat, muselo PMO, které je správcem Baťova kanálu, provést množství nutných údržbových a servisních úprav. „Po zimní zdravotní probírce dřevin břehových porostů provedli naši zaměstnanci také pravidelnou jarní prohlídku a údržbu všech plavebních komor a úseků a zajistili opravy nátrží břehového opevnění na dvou kanálových úsecích Staré Město – Spytihněv a Petrov – Veselí nad Moravou,“ doplnil Hodovský.

V zimních měsících také PMO projekčně zpracovalo a finančně zajistilo čištění nánosů sacím bagrem v rejdách plavebních komor, k jehož realizaci dojde v následujících měsících. Jedná se zejména o vyčištění horní a dolní rejdy plavební komory Nedakonice, dolní rejdy Vnorovy I., horní rejdy Vnorovy II. a vodohospodářského uzlu ve Strážnici.  

Ředitelství vodních cest ČR navíc provedlo na přelomu roku modernizaci signalizace a venkovního osvětlení na všech plavebních komorách.

Naše voda

13.5.2014 9.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3