22. 5. 2019

13.11.2018 5.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Auto na vodní pohon? Izraelský startup přináší nové řešení

Australsko-izraelský startup Electriq~Global tvrdí, že našel způsob jak využít vodu na účinný pohon elektrických vozidel. Píše o tom partnerský portál prumyslovaekologie.cz.

Společnost původně vystupovala pod názvem Terragenic, přičemž její zaměření bylo velmi podobné – využívání vody na produkci čisté a udržitelné energie. Startup prezentoval svou technologii v rámci akce Smart Mobility Summit v izraelském městě Tel Aviv. Cílem akce bylo sdružit všechny nové startupy, které pracují na vývoji alternativních paliv. Společnost uvedla, že její recyklovatelné palivo založené na vodě je vysoce účinné, bezpečné, čisté a může být použito na pohon elektrických vozidel s nulovými emisemi. Technologie, kterou společnost označila za revoluční, funguje na poměrně jednoduchém principu. Základem je fáze, v jejímž rámci dochází k extrahování vodíku z paliva. Ten výzkumníci následně využívají k výrobě elektrické energie pro pohon vozidla.

Systém Electriq~Global obsahuje tři klíčové prvky. Neodmyslitelnou součástí je voda, ale i chemická látka nazývaná BH4 nebo Tetrahydrobiopterín. Posledním prvkem je kovová vrstva, tedy katalyzátor vyvinutý společností, který spouští produkci vodíku ze směsi. “Vytvořili jsme nový druh paliva na bázi vody,” konstatuje generální ředitel Guy Michrowski. “Je bezpečný, nehořlavý, snadno se používá a přepravuje,”vyzdvihuje dále jeho hlavní kvality. Globální konkurence v oblasti zelené energie dnes využívá buď lithium-iontové akumulátory na pohon vozidel, což dělá například i Tesla, nebo technologie na bázi stlačeného vodíku pro větší vozidla, jakými jsou autobusy, nákladní auta, vlaky či lodě.

“Stlačený vodík je nákladný na skladování i transport,” zdůrazňuje Michrowski. Jelikož palivo společnosti Electriq~Global tvoří ze 60% voda, jeho skladování i přeprava jsou absolutně bezpečné. Startup je tak schopen vyrábět vodík na požádání, který zase následně mění na elektrickou energii.

Zdroj a další informace: www.prumyslovaekologie.cz, ilustrační gragika: facebook.com/electriqglobal

 

13.11.2018 5.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2