25. 5. 2019

ASZ ČR: Stát by měl podpořit komerční pojištěni proti suchu

Místo fondu těžko pojistitelných rizik s povinným přispíváním a následně politicky ovlivňovanou výplatou náhrad by měl stát podpořit komerční pojištění proti suchu. Uvedl to čestný předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Stanislav Němec s tím, že existence fondu se řeší marně již desetiletí.

Podle Němce ale fond nikdy nevznikne, a kdyby vznikl, stejné se kolem využití peněz z něj budou střetávat nejrůznější lobbisté. Asociace kromě toho také představila návrhy některých opatření, jejichž zavedení by mohlo zmírnit dopady klimatických změn. „Zatím žádná vláda nebyla schopná fond těžko pojistitelných rizik spustit a ani ho schopná spustit nebude. Všichni vědí, že je to nereálná záležitost z mnoha důvodů,” řekl Němec. Podle něj by z hlediska evropských pravidel šlo o nepovolenou podporu a konkurenci komerčních pojišťoven. „Fond je stále ve stejné fázi teoretických úvah a já si tipnu, že nikdy nevznikne,” dodal Němec.

I pokud by fond vznikl, šlo by podle něj o krok špatným směrem. Politicky by se řešilo, jestli peníze z fondu půjdou například na kompenzace za sucho, na opatření proti moru prasat, na kompenzace za nízké ceny mléka nebo na jiné věci, které nejdou v současnosti pojistit. „Ještě fond nevznikl, ale už se mluví o tom, kdo by tam z toho měl mít víc. Bude se rozhodovat podle toho, kdo bude mít fond pod kontrolou,” dodal. „Navrhujeme proto zahájení diskuse k zavedení standardního dobrovolného pojištění zemědělců proti dopadům sucha u komerčních pojišťoven s podporou či spoluúčastí státu,” řekl Němec. Stát by tak měl podle něj podpořit zemědělce při pojišťování u komerčních pojišťoven. Zatím se podle něj dá proti suchu pojistit pouze u pojišťovny Agra, ale pouze na ozimou pšenici, kukuřici a slunečnice. Aby byla nabídka větší a také pro pojišťovny únosná, byla by podle Němce potřebná právě státní podpora.

Zdroj: Zemědělec (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

30.10.2018 10.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2