18. 2. 2019

AOPK vítá zájem veřejnosti o opravu rybníka Velký Pařezitý, hájí ale svůj postup

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která je správcem rybníka Velký Pařezitý na Vysočině, chce nejen zachovat zdejší přírodu, ale také musí zajistit bezpečnost tohoto vodního díla. AOPK to konstatuje v souvislosti s protestními peticemi místních obyvatel ohledně opravy hráze rybníka.  

Důvody pro zvolený postup při opravě rybniční hráze jsou podrobně shrnuty ve zprávě AOPK, o které informoval server Naše voda zde, byli s nimi opakovaně seznámeni i zástupci petičního výboru Petice za Pařezák, se kterými AOPK aktivně komunikuje, uvádí agentura. Účastníky stavebního řízení i dalších jednání byly i město Telč a obec Řásná. Veškeré informace k veřejné zakázce jsou také dostupné na profilu zadavatele.

„Samozřejmě vítáme zájem veřejnosti o přírodu, je jasné, že ji nelze dlouhodobě účinně chránit bez lidí, kteří v daném místě žijí a mají je rádi. U Velkého Pařezitého rybníka jsme se paradoxně dostali do konfliktu s částí veřejnosti, která rybník využívá k rekreaci. Máme přitom bezpochyby stejný cíl – chceme, aby rybník Velký Pařezitý i jeho okolí zůstaly i nadále místem, které poskytuje domov vzácným rostlinám a živočichům. Podmínkou pro zachování přírodních hodnot i vodní bilance je potřeba, aby rybník mohl dlouhodobě být na plné hladině. To ovšem bez opravy jeho hráze zaručit nelze. Právě kvůli zachování přírodních hodnot do budoucna a zajištění bezpečnosti rybníka jsme k opravě hráze přistoupili,“ vysvětluje Pavel Pešout, ředitel sekce ochrany přírody a krajiny AOPK.

Naše voda, foto: wikimedia commons, Hana Kašpaříková

5.9.2018 9.42, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >