24. 5. 2019

28.8.2018 0.57, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Oprava hráze Velkého Pařezitého rybníka je nutná. Vypouštět se začne v září

Oprava silně poškozené hráze Velkého Pařezitého rybníka nedaleko Telče je nutná, zváží se kácení každého stromu. S vypouštěním rybníku se začne počátkem září, uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ve své zprávě (AOPK).

Shodli se na tom zástupci města Telč, obce Řásná, rybničních hospodářů níže po toku, AOPK ČR a dalších. Při rekonstrukci hráze, která je dlouhodobě v havarijním stavu, se bude zvažovat u každého stromu, jestli je jeho pokácení nezbytné.

„O vodu z rybníka je velký zájem. Podařilo se domluvit, že z povodí neodteče zbytečně ani kapka. Třetina vody se totiž využije k dopuštění rybníka Roštejn, zbytek do ostatních telčských rybníků. Vypouštění počátkem září vyhovuje i zdejším vzácným živočichům, jako jsou užovky a obojživelníci,“ vysvětluje Pavel Trnka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která je správcem Velkého Pařezitého.

„Při rekonstrukci téměř půlkilometrové hráze bude nutné určitě pokácet tři velké stromy, které jsou v místě výpusti rybníka a nálety na návodním svahu hráze. To, jestli bude třeba porazit i další, budeme posuzovat společně s biologickým dozorem stavby, zhotovitelem a krajským úřadem. Samozřejmě se snažíme kácení co nejvíce omezit. Během opravy také budou v přítokové části rybníka vybudovány hrázky, které zaručí, že zdejší cenná rašelinná a mokřadní společenstva nevyschnou,“ objasňuje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Hráz rybníka je vysoká více než sedm metrů a dlouhodobě prosakuje. Případná povodňová vlna by znamenala značné ohrožení lidských životů, materiální škody i škody na infrastruktuře především v zastavěném území obcí Doupě, Třeštice, Hodice, Jezdovice, Slavice, Kostelec, Dvorce, Rantířov, a měst Třešť a Jihlava. V roce 2013 kvůli riziku povodně dokonce nařídil technickobezpečnostní dozor, aby se voda z rybníka začala odpouštět.

Bohužel generální oprava hráze nemůže proběhnout při napuštěném rybníku. Oprava totiž nezahrnuje pouze kompletní utěsnění, ale též zvětšení mocnosti hráze vč. realizace nové paty a vyžaduje výměnu dřevěného výpustního potrubí, tedy překop hráze v nejhlubším místě.

„Víme, že oprava nebude pro lidi, kteří jsou zvyklí toto místo využívat k rekreaci, příjemná.  Ale kdyby se rybník musel z bezpečnostních důvodů vypustit neplánovaně, škody na zdejší přírodě by byly zásadní. Nelze totiž ovlivnit, kdy se tak stane a proto mohou být dopady na zdejší ekosystémy podstatně větší, než při pečlivě plánovaném vypuštění a opravě,“ konstatuje Václav Hlaváč.

„V minulosti proběhlo několik pokusů o opravu, ale hráz stále prosakovala a její stav se zhoršoval. Museli jsme proto přistoupit k větší rekonstrukci, která stavebně vyjde na 48 milionů korun. Jakékoli polovičaté řešení by do budoucna nadále nezaručovalo bezpečnost stovek lidí pod rybníkem. Pro ilustraci – maximální výška povodňové vlny v případě protržení hráze v místě průsaků u výpusti bude dosažena během pouhých třiceti minut a do obcí by dorazila za několik minut,“ dodává Pavel Trnka. Na evakuaci obyvatel je tedy kriticky málo času.

Velký Pařezitý je jedinečnou přírodní lokalitou i proto, že se o něj už dvacet let stará AOPK ČR.  Dříve se tu intenzivně rybářsky hospodařilo, nyní je bez vysazované rybí obsádky a voda je čistá. Je přírodní rezervací, která chrání zdejší mokřadní olšiny, rašelinné břízy a na ně vázaná rostlinná společenstva mokřadů.

Zdroj a foto: AOPK

 

28.8.2018 0.57, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2