7. 8. 2020

7.6.2019 7.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Aliance pro vodu chce bojovat se suchem i povodněmi

Téma hospodaření s vodou a s tím souvisejícího sucha i povodní je aktuální také pro Středočeský kraj (SČK). Z toho důvodu vytvořilo Středočeské inovační centrum (SIC) novou platformu “Aliance pro vodu ve Středočeském kraji”, která umožní setkávání a sdílení zkušeností výzkumných organizací, firem, zástupců měst a obcí i dalších orgánů městské zprávy.

Informovala o tom Mirka Kremrová, PR Manažer SIC. Díky tomu by měli přinášet do praxe inovativní řešení v oblasti vodního hospodářství. První příležitost ke společnému hledání řešení dostali odborníci a starostové na konferenci s názvem “Zásobování pitnou vodou v kontextu (nejen) klimatických změn“.

Konference uspořádaná na konci května divizí Věda, výzkum, inovace (VVI) Středočeským inovačním centrem se setkala s pozitivním ohlasem a zúčastnilo se jí téměř 50 starostek, starostů či zastupitelů obcí. Konferenci zahájil svým vystoupením ředitel divize VVI, Ing. Marek Jetmar, Ph.D. “Deset zástupců výzkumné, akademické i soukromé sféry ve svých příspěvcích hovořilo o zajištění a obnově zdrojů pitné vody, stavu a kapacitách vodohospodářské infrastruktury, kvalitě a bezpečnosti vody, suchu, retenci vody v krajině apod.,“ uvedl ředitel Středočeského inovačního centra Vilém Růžička. Zástupci SČK obcím představili dotační programy, strategii a priority SČK v oblasti vodního hospodářství i výsledky analýzy „Zmírnění sucha a nedostatku vody ve Středočeském kraji“. Analýzu v kompletním znění naleznete zde.

Tři čtvrtiny účastníků konference vyjádřily zájem o následnou odbornou konzultaci a uvedly, která vodohospodářská témata jsou pro ně a jejich obce nejpalčivější, a se kterými jim SIC a platforma Aliance pro vodu může pomoci. Největší zájem byl o téma dotačních příležitostí v oblasti vodohospodářství, o téma povodní a retence vody v krajině a v obcích. Účastníci se zajímali, jak zlepšit vodohospodářskou infrastrukturu v obcích a městech nebo o téma zlepšení a udržení kvality vody. “Konference pro mne byla vítanou příležitostí, jak získat v koncentrované podobě přehled o celém spektru vodohospodářských problémů a možných řešení. Uvítal jsem informace k dotačním titulům v této oblasti a jsem rád, že kraj k tomuto tématu organizuje setkání se starosty. Také představené inovace byly inspirativní a umožnily jiný úhel pohledu na současné problémy se suchem,” shrnul své dojmy z konference starosta obce Dolní Hbity Jan Michálek.

Poptávce ze strany zástupců obcí vychází Aliance pro vodu vstříc a již nyní chystá podzimní akce například na téma Retence vody v krajině a sídlech. Kompletní prezentace vystupujících na konferenci naleznete v sekci ke stažení zde.

Zdroj a grafika: SIC

 

7.6.2019 7.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6