Páteřní potrubí vody na východě Čech dožívá, pomoci by měl stát

Aktualizováno 12. října 2017 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

061220133129

Vodárny na východě Čech budou žádat po státu peníze na opravu dožívajícího potrubí vodárenské soustavy východní Čechy. Odhad nákladů na postupnou rekonstrukci je 1,7 miliardy korun a takové peníze jednotlivé vodárny ani obce ve svých rozpočtech nemají.Na tiskové konferenci to uvedli představitelé měst a vodáren. Vodárenská soustava, jejíž nejstarší části jsou staré téměř 50 let, propojuje Náchod, Hradec Králové, Pardubice a Chrudim.

Podle starosty Náchoda a poslance Jana Birkeho (ČSSD) je klíčová rekonstrukce 72 kilometrů dlouhého přivaděče vody mezi Teplicemi nad Metují na Náchodsku a Hradcem Králové. U něj činí odhad nákladů 1,7 miliardy korun. „Jde o vodu pro 350.000 lidí. Potrubí je na hraně a mohlo by dojít k velkému maléru,“ řekl Birke. Problémem by se podle něj měla prioritně zabývat vedení ministerstev životního prostředí a zemědělství, která vzejdou z nadcházejících sněmovních voleb.

Přivaděče na Náchodsku a Hradecku spravují městské vodárenské společnosti v Náchodě a v Hradci Králové. Podle hradeckého primátora Zdeňka Finka (HDK) vodárny a obce opravy bez pomoci státu zaplatit nezvládnou. „Nebo jen v případě, že by musela výrazně zdražit voda,“ uvedl. Vodárny předpokládají, že opravy by byly postupné podle toho, jak bude potrubí končit životnost.

Náchodské a hradecké vodárny před více než rokem začaly pracovat na projektové přípravě nejnutnějších oprav. „Jde o dva úseky po třech kilometrech. První je u Blešna, kde je potrubí z litiny z konce 60. let minulého století. Druhý úsek je u Českého Meziříčí. Potrubí tam je z oceli ze 70. let,“ uvedl technicko-provozní náměstek ředitele hradeckých vodáren Pavel Loskot. Odhad nákladů na opravu obou úseků je čtvrt miliardy korun a opravu by bylo vhodné udělat do pěti až sedmi let.

Náchodské vodárny mají v plánu rekonstrukci 16,5 kilometru dlouhou část potrubí hlavního přivaděče z Polické křídové pánve do Náchoda. Jde o nejstarší úsek přivaděče mezi Vysokou Srbskou a Náchodem. Dalšími stavbami mají být vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových.

Vodárenská soustava východní Čechy byla dokončena v 90. letech minulého století a umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku v Polické křídové pánvi na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Soustava má i významnou úlohu při haváriích, umožňuje zásobování vodou asi půl milionu lidí na východě Čech. Důležitost soustavy vzrostla v současných dobách sucha, umožňuje rozvádět vodu z kvalitních hlubinných vrtů po hlavních městech východních Čech.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace