25. 6. 2019

Páteřní potrubí vody na východě Čech dožívá, pomoci by měl stát

Vodárny na východě Čech budou žádat po státu peníze na opravu dožívajícího potrubí vodárenské soustavy východní Čechy. Odhad nákladů na postupnou rekonstrukci je 1,7 miliardy korun a takové peníze jednotlivé vodárny ani obce ve svých rozpočtech nemají.Na tiskové konferenci to uvedli představitelé měst a vodáren. Vodárenská soustava, jejíž nejstarší části jsou staré téměř 50 let, propojuje Náchod, Hradec Králové, Pardubice a Chrudim.

Podle starosty Náchoda a poslance Jana Birkeho (ČSSD) je klíčová rekonstrukce 72 kilometrů dlouhého přivaděče vody mezi Teplicemi nad Metují na Náchodsku a Hradcem Králové. U něj činí odhad nákladů 1,7 miliardy korun. “Jde o vodu pro 350.000 lidí. Potrubí je na hraně a mohlo by dojít k velkému maléru,” řekl Birke. Problémem by se podle něj měla prioritně zabývat vedení ministerstev životního prostředí a zemědělství, která vzejdou z nadcházejících sněmovních voleb.

Přivaděče na Náchodsku a Hradecku spravují městské vodárenské společnosti v Náchodě a v Hradci Králové. Podle hradeckého primátora Zdeňka Finka (HDK) vodárny a obce opravy bez pomoci státu zaplatit nezvládnou. “Nebo jen v případě, že by musela výrazně zdražit voda,” uvedl. Vodárny předpokládají, že opravy by byly postupné podle toho, jak bude potrubí končit životnost.

Náchodské a hradecké vodárny před více než rokem začaly pracovat na projektové přípravě nejnutnějších oprav. “Jde o dva úseky po třech kilometrech. První je u Blešna, kde je potrubí z litiny z konce 60. let minulého století. Druhý úsek je u Českého Meziříčí. Potrubí tam je z oceli ze 70. let,” uvedl technicko-provozní náměstek ředitele hradeckých vodáren Pavel Loskot. Odhad nákladů na opravu obou úseků je čtvrt miliardy korun a opravu by bylo vhodné udělat do pěti až sedmi let.

Náchodské vodárny mají v plánu rekonstrukci 16,5 kilometru dlouhou část potrubí hlavního přivaděče z Polické křídové pánve do Náchoda. Jde o nejstarší úsek přivaděče mezi Vysokou Srbskou a Náchodem. Dalšími stavbami mají být vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových.

Vodárenská soustava východní Čechy byla dokončena v 90. letech minulého století a umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku v Polické křídové pánvi na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Soustava má i významnou úlohu při haváriích, umožňuje zásobování vodou asi půl milionu lidí na východě Čech. Důležitost soustavy vzrostla v současných dobách sucha, umožňuje rozvádět vodu z kvalitních hlubinných vrtů po hlavních městech východních Čech.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

13.10.2017 5.36, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30