13.2.2024 12.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Zprávy z Nadace Partnerství a Adapterra Awards
Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) by měla být podkladem pro aktualizaci adaptační strategie České republiky. Poukazuje na to informační bulletin Nadace Partnerství spolu s projektem Adapterra Awards.
Podle současných predikcí to vypadá, že Česko bude v budoucnosti trápit hlavně nedostatek vody. Úhrny srážek sice zřejmě mírně porostou, zvýší se ale také průměrné teploty, a vody tak bude celkově ubývat. Vyšší teploty totiž znamenají vyšší odpar. Riziko požárů se s největší pravděpodobností rozšíří do více oblastí. Jak moc se situace zhorší záleží na tom, jak se nám podaří omezit emise skleníkových plynů. Od roku 1990 do roku 2019 narostly antropogenní emise skleníkových plynů o 50 %. Záleží také na tom, jak se na tyto změny připravíme úpravou našich domovů, měst a krajiny.
Pokud chcete zlepšit možnosti vzdělávání v architektuře, stavebnictví a urbanismu, zapojte se vyplněním dotazníku nového projektu LIFE ClimArchiBase a zodpovězte otázky na téma vzdělávání v oblasti zadávání, navrhování a realizace staveb. Pomůžete tím zlepšit nabídku kurzů a sdílení zkušeností. Dotazník je určen architektům, projektantům, investorům i zadavatelům. Vyplněním získáte slevu 15 % nebo 200 Kč na jednodenní vzdělávací akce Centra pasivního domu nebo Nadace Partnerství.
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD je tradičním místem, kde se v jednom termínu sejde nejkomplexnější množství produktů, novinek a odborníků z odvětví úsporného bydlení. Ve dnech 15. až 17. února v PVA EXPO PRAHA návštěvníci zjistí, kdy se vyplatí fotovoltaika, jak stavět či rekonstruovat úsporný dům, kdy požádat o dotaci, co dokáží zelené střechy, vzduchotechnika i kvalitní okna nebo jaké trendy přinášejí dřevostavby. Na veletrhu najdete k inspiraci i naši výstavu úspěšně realizovaných příkladů dobré adaptační praxe Adapterra Awards.
Obyvatelé severní Moravy a Slezska budou mít snazší rozhodování o použití fotovoltaiky. Díky nové mapě oslunění Moravskoslezského kraje budou moct rodiny, firmy i samosprávy snadno zjistit, zda jsou jejich střechy či pozemky vhodné pro umístění solárních panelů. Mapa tak pomůže už v první fázi rozhodování o jejich pořízení. Analyzovat lze všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech. Zohledňuje i vliv okolní zástavby a vegetace. Výsledný výpočet tak nepracuje jen se samotnou plochou, typicky střechou budovy, ale i vlivem jejího okolí.
Budovy jsou odpovědné za přibližně 40 % spotřeby energie v EU. V současné době je přibližně 35 % budov EU starších 50 let a téměř 75 % budov je energeticky neefektivní. Jaké kroky jsou potřeba, aby Česko naplnilo očekávání nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov? To mapuje nová Zero Carbon Roadmap. Publikace plná přehledných dat o aktuální situaci bydlení se věnuje vývoji do budoucna – úsporám energií při provozu budovy, efektivnímu využití obnovitelných zdrojů a nízkoemisních materiálů i možnostem vzdělávání. Zajímavý je i návrh řešení nejčastějších bariér.
Výběr ze statistik:
- Rok 2023 byl nejteplejším rokem od roku 1961, a to i v zimě.
- Průměrná roční teplota vzduchu byla 9,7 °C, což je o 1,4 °C víc než průměr v letech 1991 až 2020.
- Kromě dvou měsíců byla teplota vždy vyšší než průměrná teplota v letech 1991 až 2020.
- Úhrn srážek byl naopak průměrný. Teplota se zvýšila, ale srážky zůstaly stejné, což znamená větší sucho.
- Nadace Partnerství, Adapterra Awards, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
Aktuality
Informace o stavu a prognóza průtoků v povodí Odry
Akt. 12.9.2024 14.48Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
ČEVAK: Prioritou je zajistit stabilní dodávky pitné vody
Akt. 12.9.2024 14.46Rubrika: Nápoje a voda v potravinách