7. 4. 2020

Zítra zahájí provoz úpravna vody v Hradci Králové

Během úterý 6. května 2014 začne dodávat postupně úpravna vody Hradec Králové – Orlice pitnou vodu do vodovodní sítě. Informovala o tom dnes mluvčí společnosti Královéhradecká provozní Veronika Bergrová. Zmiňovaná úpravna prošla podle mluvčí od září roku 2012 rozsáhlou modernizací. Společnost Vodovody a kanalizace Hradec králové (VaK HK) , která je jejím vlastníkem, přitom investovala do rekonstrukce více než 130 milionů korun. V rámci její rekonstrukce došlo zejména ke kompletní výměně technologických zařízení a instalaci moderního řídicího systému. Komplexní testy a zapracování nových technologií jsou hlavním motivem pro spuštění úpravny vody v tomto roce.

Dalším důvodem je pak povinnost respektovat v jarním období limity týkající se možnosti odběru podzemních vod v chráněné oblasti Litá Mokré. „Letošní suchá zima se samozřejmě projevuje i na zásobách vody, které se obvykle vytvářejí v Orlických horách v podobě sněhu. Hladina podzemních vod je nejnižší za posledních 10 let. I proto v letošním roce necháme úpravnu spuštěnou déle než obvykle, předpokládáme, že v chodu bude až do července,“ říká Tomáš Hosa, provozní ředitel společnosti.

V dodávkách pitné vody odběratelům tvoří upravená voda z řeky Orlice necelou polovinu celkového množství. Druhá polovina je i v průběhu spuštění úpravny tvořena vodou z podzemních zdrojů z oblasti Náchoda, Pardubic a Litá-Mokré. Po smíchání těchto dvou podílů dochází k mírnému poklesu tvrdosti vody dodávané do hradecké vodovodní sítě. Hradecká úpravna byla postavena na počátku 60. let minulého století a až do roku 1997 dodávala standardně pitnou vodu do vodovodní sítě královéhradeckého regionu. Od tohoto roku slouží výhradně jako záložní zdroj, pro zajištění její provozuschopnosti je spouštěna minimálně jedenkrát ročně. V posledních dvou letech nebyla spuštěna vůbec.

V úpravně prochází voda několika stupni úpravy, pro jednoduchou představu je to nejprve předozonizace (dezinfekce surové vody ozónem), poté flotace (separace kalu), následuje filtrace vody na pískových filtrech, doozonizace, filtry s aktivním uhlím a nakonec hygienizace chlorem. Voda vyrobená v úpravně vody splňuje veškeré hygienické požadavky dle vyhlášky o pitné vodě č.252/2004 Sb. Na její kvalitu dohlíží při pravidelných rozborech nejen provozovatel, ale také Krajská hygienická stanice Hradec Králové.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.5.2014 16.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3