24. 7. 2019

Země ostrovů – Skotsko VIII: Okolí Fort William

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku. Klikni sem!

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

VIII: Neptunovo schodiště a hrad Castle Tioram

Necelých 10 minut od Fort Williamu je k vidění technická památka z roku 1822, tzv. Neptunovo schodiště.  Jedná se o sestavu zdymadel, které překonávají rozdíl hladin 28 metrů a společně s Kaledonským kanálem spojuji Atlantský oceán a Severní moře nebo, lépe řečeno, západní a východní pobřeží Skotska tak, aby lodě nemusely obeplouvat severní Skotsko.

Dalším výletem, asi hodinu cesty od Neptunova schodiště na západním pobřeží skotské vysočiny, si můžeme prohlédnout krásný a zajímavý hrad Castle Tioram. Zřícenina hradu leží na malebném ostrůvku a přístup k ní je z pevniny možný pouze pěšky přes písčinu, na které je bezpečno pouze při odlivu. Výhledy na zříceninu hradu ze stezky Silver walk jsou nádherné. Stezka je velmi kamenitá, ale bezpečná a krásná.

Pokud odbočíte od zálivu do kopce a projdete bažinami a kapradím, dostanete se na začátek úseku stezky, který opravdu stojí za to vidět. Objeví se před vámi kouzelná jezírka uprostřed kopců. Stezka je krátká (6 km), ale velmi pěkná.

Naše voda – Miroslav Fišer, foto Naše voda – Petra Fišerová

10.12.2014 7.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4