23. 7. 2019

Země ostrovů – Skotsko II: Pohoří Storr

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku. Klikni zde.

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

II: Pěší výlet Old man of Storr a vrcholek Storr

Na severovýchodě ostrova Skye leží pohoří sopečného původu Storr. Při jeho návštěvě zjistíte, že to je jedno z nejkrásnějších míst ve Skotsku. Z parkoviště ke známému výběžku The Old man of Storr dorazíte za cca ¾ hodiny. Je vysoký 707 metrů.

Místo je ovšem atraktivní i pro turisty, naštěstí drtivá většina turistů míří z vyhlídky zpět ke svým autům. Z vyhlídky lze spatřit nádhernou scenérii skotské přírody, velkou část východního pobřeží a ostrovy Raasay a Rona. Pokud půjdete dál, je dobré si napřed zjistit trasu. Pokud ale zabloudíte a půjdete špatně tak vězte, že tady je všude krásně… Jako orientační bod poslouží vrchol Storr. Na vrcholu Storr bývá silný vítr, že ani mapu neotevřete k nahlédnutí. Nejzajímavější atmosféra místa je tehdy, kdy mraky škrtají o vrcholy skal.

Pokud půjdete z vrcholu Storr dolů směrem na jihozápad po louce podél potoka, dostanete se k místu, kde potok zatáčí na jihovýchod a kde protéká nádhernou roklí. Rokle je dost strmá, vede tudy stezka a je kamenitá. Po projití stezkou dojdete rovně až k silnici a na ní se vydáte vlevo. Po asi 500 m dojdete zpět na parkoviště.

Naše voda – Miroslav Fišer, foto: Petra Fišerová

14.10.2014 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4