20. 7. 2019

Země ostrovů – Skotsko I: Ostrov Skye

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku.
Klikni zde.

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

I: Čedičové útesy Quiraing na ostrově Skye

Jedna z nejznámějších lokalit ostrova Skye, která však není kvůli pravidelné nepřízni počasí příliš navštěvovaná. Útesy vznikly důsledkem pohybu zemských desek, jsou tedy tektonického původu. Lokalitu najdeme na východě od vrcholu Meall na Suiramach, který je nejsevernějším výběžkem horského pásma Trotternish Ridge na zmiňovaném ostrově Skye. Začátek trasy se nachází na malé, úzké silničce spojující Staffin a Uig. Od parkoviště se dá jít do prudkého kopce. Nejbližší autobusová zastávka je cca 3-4 km východně od začátku trasy.

Naše voda pro turisty:

Na začátku trasy se vyplatí vystoupat do prudkého, několika set metrového svahu, kde člověk chvilkami i leze po čtyřech, jelikož zbytek trasy je již v podstatě nenáročná procházka. Jít trasu naopak (po sedmikilometrové procházce slézat po čtyřech směrem  z kopce dolů) by asi nebylo nic moc. Hned, asi po čtyřiceti minutách namáhavého výstupu,  se před vámi otevřou nádherné výhledy, jaké jsou možné asi jen ve Skotsku. Další část cesty vás dovede až k odbočce na vrcholek Meall na Suiramach,  odkud lze za dobrého počasí přehlédnout téměř celou oblast Trotternish i celý severní cíp ostrova.  Výhled na moře je do tří stran, pouze na jihu není moře, ale zelenající se kopce. Skalní útvary, suťovitá a kamenitá pole, všudypřítomné ovce a neposkvrněná příroda jsou krásné i při prudkých deštích. Můžete také navštívit i 34 km vzdálené městečko Portree. Bohužel kromě hezkého rybářského přístavu, supermarketu a několika restaurací a hospod toho mnoho nenabízí.

Naše voda – Miroslav Fišer, foto: Petra Fišerová

 

7.10.2014 5.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4