4. 4. 2020

16.1.2019 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Želivce je dostatek vody i pro obce nepřipojené na vodovody

Vodní nádrž Želivka je pro celý Středočeský region, část Jihočeského regionu, kraj Vysočina i část východních Čech nenahraditelný zdroj vody. V rozhovoru pro Český rozhlas to uvedl generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala s tím, že nádrž by dokázala pokrýt větší potřeby pitné vody, než v současnosti.

„Máme tam i velký potenciál k tomu, kdy je možné, pokud bude dobře rozvinutá technická vodárenská infrastruktura, zásobovat i vícero obcí, které mají s dodáváním vody zejména tam, kde je zásobování z individuálních zdrojů,“ konstatoval Kubala. Obce, které by stály o zásobování vodou z přehrady Želivka, by se podle Kubaly měly obrátit se na kraj a na příslušné vodárenské společnosti, protože všechny kraje mají zpracovány takzvané plány rozvoje vodovodů a kanalizací. „Tam je nastíněn systém, na co by se která obec mohla připojit, na jaký vodovodní řad a tak dál a potom ty konkrétní věci už se řeší ve spolupráci s krajem, s příslušnou vodárenskou společností a myslím si, že ten systém je nastaven dobře, protože existuje velká podpora právě tomuto, podpora tomuto zásobování obyvatel pitnou vodou, kdy kraje často zafinancují zpracování projektových dokumentací a studií a potom ministerstvo zemědělství v rámci své programové podpory dává dotace na realizaci těch vlastních přípojek a vodovodních řadů, takže si myslím, že kdo může a má ten zájem, tak má docela značný prostor, jak toho využít,“ uvedl Kubala.

Zdroje vody v nádrži jsou pro takové účely dostatečné. „Pokud bychom zůstali u stávajícího průměrného odběru a přítok do nádrže by byl trochu větší než za období vysloveného sucha, tak v podstatě je tam takové množství vody, kdy se zásobováním vystačíme několik let, pokud by přítok do nádrže byl nižší a pohybovali bychom jsme se na hranici sucha tak, jako to bylo v roce 2018, tak vystačíme se zásobováním téměř tři další roky,“ zdůraznil Kubala.

Zdroj ČRo, Naše voda, ilustrační foto (přehrada Želivka – Švihov) Naše voda – Nina Havlová

16.1.2019 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3