20. 5. 2019

Zásobování vodou v Rakovníku posílí vrty, další opatření přibudou

Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
Provozovatel vodohospodářské infrastruktury, společnost Ravos, zvládl pokrýt odběry vody i v uplynulém období sucha, ale podle ředitele Hynka Kloboučníka se pohybuje na maximálních limitech distribuční soustavy. “A to jak na maximální kapacitě vodovodních řadů a vodojemů, tak i na maximálním čerpání ze zdrojů,” uvedl Hynek.

Zprovoznění lišanských vrtů zvýší kapacitu, kterou může město využívat. Pro tuto investici už má Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka stavební povolení, hotovo by mělo být zhruba za tři roky. Do dlouhodobých plánů a k aktuálnímu zpracování studie proveditelnosti je zařazeno napojení úpravny vody Rakovník na současný propoj v Jesenici. Tím by byla zajištěna možnost oboustranného zásobování podle situace zdrojů.

Podle rakovnického starosty Pavla Jenšovského by stát měl velmi rychle přijmout opatření na jímání vody, například podpořit vznik mokřadů, rybníčků, případně přehrad. Město se chystá například vybudovat rybníček v botanické zahradě a chce využít státní dotace v lokalitě Na Zátiší, kde budou na dvou místech usazeny velké jímky na jímání a vsakování vody v podzemí.

Rakovník také využívá například na parkovištích dlažbu, která umožňuje zasakování. “Třicet procent vody spadne na Rakovnicku nárazově, do budoucna by to mohlo být až 80 procent,” dodal starosta.

Zdroj: ČTK,  ilustrační foto

28.8.2018 14.14, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2