19. 9. 2019

Zájem o pstruhy z Žermanické přehrady stále roste

Nejen na vánočních stolech se na Havířovsku vedle tradičních kaprů objevují stále ve větší míře i pstruzi. Informoval o tom týdeník Havířovsko s tím, že jejich chov ve velkém zajišťují řadu let pod hrází Žermanické přehrady také pracovníci Povodí Odry.

„Naše líheň je jednou z největších v republice. Chováme momentálně desítky tisíc tun pstruhů. V uzavřených prostorách se staráme o jikry a malé rybky, které následně dorůstají ve venkovních průtokových sádkách zásobovaných vodou z přehrady,“ vysvětlil rybář Tomáš  Marek. Chov pstruhů ve velkém rybáři provozují hlavně proto, aby co nejlépe pokryli ztráty, které jim vznikají při chovu dravých ryb, který je nákladný, prodělečný, ale také nutný.

Rybné hospodářství je zaměřené hlavně na zarybňování vodárenských nádrží dravými rybami. Je to priorita, jelikož dravci z vody ubírají přirozenou cestou bílou plevelnou rybu. Ta ubírá z vody plankton a voda následně ztrácí samočisticí funkci. „Na jaře zajišťujeme například výtěr štik nebo candátů. Výsadba dravých ryb je opravdu velmi důležitá, ale také nákladná. Proto se musíme ve velkém věnovat například chovu a prodeji pstruhů,“ uvedl dále Marek s tím, že v sádkách mají pstruhy potočné, duhové i siveny.

Zájem o pstruhy je přitom značný. Rybáři ze Žermanic zásobují nejen široké okolí včetně hypermarketů, ale jejich ryby také končí na stolech či vodách na jižní Moravě. Samozřejmostí je i dodávka pstruhů při zarybnění řek.

Chov pstruhů je přísně kontrolovaný po všech stránkách. Rybáři se snaží, aby na trhu uspěli, takže se opravdu snaží dodržet všechna nařízení a některé předpisy dokonce předběhli.„Používáme například kvalitní krmení z Dánska. To jediné má ekologické atesty. Ty některé země přímo vyžadují. U nás tak tomu zatím není, ale myslím, že brzy bude. Každopádně dostávají naši pstruzi to nejlepší a nejkvalitnější,“ tvrdí Marek. Celý chov je podle něj pod stálou a přísnou veterinární kontrolou.

Zdroj: Týdeník Havířovsko

1.2.2012 19.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6