29. 5. 2020

Záchrana raků může nadělat větší škodu než užitek

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) upozorňuje, že naše původní druhy raků nejsou v současnosti ohroženy vysycháním vodních toků. V reakci na reportáž České televize to dnes uvedla mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

V hlavní zpravodajské relaci České televize, v Událostech, byla totiž v úterý 28. července odvysílána reportáž „Stěhování raků kvůli suchu“. Jednalo se o záchranu raků ve východočeském Novém Městě nad Metují, které ochránci přírody stěhovali z koryta Janovského potoka do okolních říček, přítoků Metuje. Jistě dobře myšlená činnost není jenom porušením předpisů, což ochránci vědí, jak sami uvedli, ale především velmi špatný návod.

„Česká inspekce životního prostředí upozorňuje na skutečnost, že naše původní druhy raků, včetně raka říčního jsou v současnosti ohroženy nikoli vysycháním vodních toků, ale šířením račího moru přenášeného zejména raky zavlečenými ze Severní Ameriky,“ zdůraznila mluvčí. Tyto druhy s nemocí dlouhodobě koexistují, zatímco naše původní druhy raků po zavlečení račího moru na dané lokalitě v krátké době vyhynou. “Záchrana” několika raků někým, kdo jednotlivé druhy od sebe nepozná, z vyschlého potoka do jiného toku proto může způsobit vymření stovek či tisíců raků v lokalitě, kam je přenesl. Proto ČIŽP doporučuje, aby lidé sami žádné raky nezachraňovali, mohou přitom nadělat mnohem více škody než užitku. Situaci lze řešit oznámením některé z Národní sítě záchranných stanic, jejichž seznam a kontaktní údaje jsou na webové adrese www.zvirevnouzi.cz

Problematický může být i přenos zdravých raků říčních na jinou lokalitu, kde se tento druh vyskytuje. Ta (zvláště při současném suchu) bude zřejmě obsazena maximálním počtem raků, kteří jsou schopni se na ni uživit a pokus o záchranu tak povede jen k úhynu z jiných příčin než je vyschnutí.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Petr Havel

29.7.2015 15.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31