30.6.2022 10.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Wanner: Odstraňovat z vody všechny mikropolutanty v praxi nelze
V červenci letošního roku by měla Evropská Komise představit návrh novelizace stávající směrnice, týkající se sledování rizikových látek ve vodách vypouštěných z čistíren odpadních vod (ČOV) zpět do životního prostředí.
K uvedenému tématu vydala již své stanovisko Evropská asociace pro vodu (EWA), i evropské sdružení vodohospodářů EurEau. Obě oborové a odborné organizace se přitom shodují v tom, že v praxi není možné z vody vypouštěné z ČOV odstraňovat veškeré mikropolutanty, které se ve vodě v přírodě vyskytují a které v podobě odpadních vod na ČOV přitékají.
Jak přitom uvádí v rozhovoru pro portál Naše voda profesor Jiří Wanner z České asociace pro vodu (CzWA), možnou cestou je tak sledovat a stanovovat maximální možné limity pouze pro nejrizikovější mikropolutanty, a zároveň ponechat jednotlivých členským zemím EU flexibilitu při výběru, jaké konkrétní mikropolutanty budou sledovat na základě místních podmínek. Každá ČOV by ale také měla mít svůj plán rizik, z něhož by měly vyplývat požadavky na kvalitu vypouštěné vody tak, aby rizikové látky nezvyšovaly míru kontaminace vody, do které se odpadní vody z ČOV vypouští.
Zhruba patnáctiminutový rozhovor s profesorem Wannerem, týkající se kromě odborných postojů k připravované novelizaci směrnice také bilance letošního veletrhu pro vodu, odpadní vodu a odpadové hospodářství IFAT v Mnichově, si můžete poslechnout na youtube kanálu portálu Naše voda, v rubrice „videoreportáž“ na home page portálu Naše voda nebo na následujícím odkazu:
https://www.youtube.com/watch?v=rGVWJBGyppw
Mikropolutanty jsou organické nebo minerální kontaminanty zejména antropogenního původu. Ve vodách je lze nalézt ve velmi nízkých koncentracích, od mikrogramů po nanogramy na litr. Mohou pocházet z průmyslových procesů, z farmaceutických přípravků pro humánní použití i z veterinárních léčiv, jsou součástí produktů osobní hygieny. Mezi mikropolutanty se řadí i průmyslové chemikálie nebo chemikálie používané v domácnostech, detergenty, kosmetika, pesticidy nebo i mikrolátky obsažené v nátěrech nebo barvách.
Naše voda, foto a videoreportáž Naše voda – Nina Havlová
30.6.2022 10.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávyAktuality

Varování spotřebitelům: Pyrolizidinové alkaloidy v bylinném čaji
Akt. 28.3.2023 15.27Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Unikátní film popisuje příběh vody na Šumavě
Akt. 28.3.2023 13.00Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě